Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2019

Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Köfte küçük büyük herkesin yemekten zevk aldığı protein deposu sağlıklı bir yemek çeşididir. Köftenin birçok çeşidi bulunmakla birlikte herkes için en özel köfte annesinin köftesidir. Anne köftelerinin yerini tutmasa da bazı püf noktalarına dikkat ederek lezzetli köfte yapmak mümkün.  Öncelikli olarak işe köftenin ana maddesi olan kıyma seçimi ile başlanmalıdır. Köftelik kıyma seçiminde en önemli nokta kıymanın orta derecede yağlı ve kaburga etinden çekilmiş olmasıdır.

Orta derecede yağlı olan kıyma, etin içindeki suyu ve yağı bir arada tutarak piştikten sonra daha lezzetli ağızda eriyen köfteler elde etmenizi sağlar.  Güvenilir bir kasaptan taze ve çift çekilmiş kıyma tercih edilmelidir. Kıymanın çift çekilmiş olması köftelerin renginin çok daha iştah açıcı olmasını sağlayacaktır. Taze alınan kıymayı mümkünse buzdolabında bekletmeden pişirmek de lezzet konusundaki bir diğer etmendir. Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Köfteyi tavada pişirmek için taze çekilmiş kıymanın içine aşağıdaki malzemeler eklenerek işe başlanabilir

 

  • 1 kg orta yağlı kıymanın içine:

 

  • 1 yumurta

 

  • 1 çay bardağı galeta unu

 

  • 2 orta boy soğan

 

  • 1 çay kaşığı karbonat

 

  • 1 çorba kaşığı sıvı yağ

 

  • 1 tutam maydanoz

 

  • Karabiber

 

  • Tuz

 

  • Pul biber

Malzemeler cam bir kaba alınır ve kıyma ile özleşinceye kadar yoğurulur. Yoğurulan kıyma toplu halde ele alınır kaba sert bir şekilde birkaç defa atılır. Ve en az üç saat dinlendirilir. Kıymaya katılan yumurta kıyma ve diğer malzemelerin birbirine tutunmasını sağlayarak pişerken dağılmasına engel olur, Galeta unu köftenin yağını içine hapsederek pişerken yağın köftede den ayrılmasını ve köftenin yavanlaşmasına engel olur, Karbonat ise köftenin pofur pofur olmasını sağlayarak sıkışmış boğaza duran bir kıyma topu haline gelmesine engeller. Kıymanın içine kattığımız diğer baharatlar etin lezzetini artırır.

Dinlendirdiğimiz köftelik kıymamızdan pinpon topu büyüklüğünde parçalar alarak tercihe göre oval ya da yuvarlak olarak şekil verilir.  Yanmaz tavaya bir miktar sıvı yağ ve bir yemek kaşığı tereyağı eklenir.  Tava ve yağ kızıncaya kadar beklenir.  Hazırlanan köfteler orta derce ısıda iki tarafı pembeleşinceye kadar  ara ara çevrilerek pişirilir. Tercihe göre üzerine domates sos yapılabilir.

Domates sos yapımı: Dört adet domates rendelenir tuz ilave edilerek akışkan bir sos haline gelinceye kadar pişirilir ve köftelerin üzerine dökülerek servis edilir.

Izgaralık Köfte Hazırlama

Izgarada pişirilecek köfte için alınan kıymanın yağ oranı diğer köfte çeşitlerine göre daha fazla olmalıdır. Izgara köfte yapımında bir çok ustanın püf noktası olarak bilinen kuyruk yağı eklenerek köftenin lezzeti artırılabilir. Soğan, karabiber, galeta unu, pul biber eklenerek büyük köfteler yapılır. Izgara köftede etin lezzetinin daha iyi hissedilmesi için fazla baharat kullanılması tercih edilmez. Trakya bölgesindeki köfte ustaları galeta unu ve ekmek içi yerine köftelerine irmik katmaktadır tercihe göre kıymanın içine bunlardan bir tanesi katılabilir.

Hazırlanan mangal ateşinin mavi rengi gidip kömürler korlaştıktan sonra kızdırılan ızgara teli varsa kuyruk yağı ile yağlanır. Kuyruk yağı yok ise soğan ortadan ikiye kesilerek ızgara teline sürtülür ve köfteler dizilir. Izgara teli ve ateşin arasında 8-10 cm. mesafe bulunmalıdır. Köftede püf nokta dışının güzel kızarmış içinin sulu kalmasıdır. Tercihe göre az, orta ve çok pişmiş olarak servis edilir. Köfte yaparken bu püf noktalarına dikkat ederek lezzetli köfteler hazırlayabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz