Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Aralık 2018

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Geçer?

Daha güzel ve pürüzsüz görünen bir cilt için gözenekleri küçültmek mümkün. Genişlemiş gözeneklerden kurtulmak için öneriler .

Gözenekleri Yok Etmenin Püf Noktaları Ve Maske Tarifi

Hepimizin hayali parlak, sıkı ve pürüzsüz bir cilt. En çok şikayet ettiğimiz cilt sorunlardan biri de genişlemiş ve tıkanmış gözenekler. Yağ üretiminin fazla olması ve cilt temizliğinin iyi yapılmaması nedeniyle genişleyen gözenekleri sıkılaştırmak mümkün. Cildiniz için bir bakım ritüeli oluşturduğunuzda sağlıklı bir cilde kavuşmanız aslında hiç zor değil. Gözeneklerinizi sıkılaştırmak için önerilerimizi okuyun.

*Sıkça Peeling Yapın

Bildiğiniz gibi genişlemiş gözeneklerin en büyük nedeni cildin iyi temizlenmemesi. Zamanla ciltte biriken kirler, gözenekleri genişletir ve kötü bir görünüme neden olur. Cildinizi sıkça derinlemesine temizlemek ve peeling yapmak gözeneklerin daha küçük görünmesini sağlar. Cilt tipinize uygun bir peeling ya da sıvı temizleyiciler ile cildin üst katmanlarını temizleyebilirsiniz. Düzenli cilt temizliği daha sıkı görünen gözeneklere sahip olmanızı kolaylaştırır.

*Cildinizi Temiz Tutun

Cildimiz her gün makyaj katmanları altında nefes almaya çalışır. Bu, cilt üzerindeki gözeneklerin genişlemesine neden olur. Gözenek problemini kökten çözmenin yolu ise cildi sürekli temiz tutmak. Eğer cilt sorunlarınız nedeniyle fondöten ve benzeri ürünleri her gün kullanıyorsanız, eve döner dönmez makyajınızı temizlemelisiniz. Herhangi bir ten makyajı uygulamamış olsanız bile dışarıdaki kirli hava ve gün içinde karşılaştığımız birçok şey cildimizin kirlenmesine neden olur. Bu sebeple her gün cildinizi temizlemek gözenek genişlemesi sorununu kökten çözmek için en önemli adımlardan biri.

yuzdeki-gozenekler

*Güneş Koruma Kremi Kullanın

Artık cilt bakımıyla ilgili tüm haberlerin altında bu başlığı görüyoruz. Cildinizin sağlığı için yaz-kış güneş koruma kremi kullanmak büyük bir önem taşıyor. Güneş koruması kullanmadığınız müddetçe cildiniz zarar görür ve bu durum diğer birçok zararlı etkinin yanı sıra genişlemiş gözenekler olarak da karşımıza çıkar. Her gün dışarı çıkmadan önce cilt tipinize uygun bir güneş koruma kremi kullanmaya özen gösterin.

*Buhar Banyosu Yapın

Gözeneklerin doğal bir şekilde açılması ve temizlenebilmesi için en etkili yöntemlerden biri buhar banyosu. Gözenekleri tıkayan kir ve yağlardan buhar banyosu ile kurtulabilirsiniz. Evde çaydanlığın içinde su kaynatarak kolaylıkla bir buhar banyosu hazırlayabilirsiniz. Üstelik aromaterapik bir etki katmak için kaynayan suya lavanta, biberiye, nane ve kırmızı gül yaprağı ekleyebilir, hoş kokulu bir bakım seansı uygulayabilirsiniz.

*Spordan Sonra Yüzünüzü Silin

Bolca terlemeye neden olan fitness, koşu ya da tempolu yürüyüş gibi aktivitelerden sonra cilt üzerinde biriken ter, gözenekler için olumsuz bir etki yaratır. Terin gözeneklerinizi tıkamaması için spordan sonra cildinizi mutlaka silmelisiniz. Cildinizi hemen yıkama imkanı bulamıyorsanız, yanınızda terinizi silecek havlular bulundurabilirsiniz.Gözenekleri Yok Etmenin Püf Noktaları Ve Maske Tarifi

*Gözenek Sıkılaştırıcı Maskeler Yapın

Cilt üzerinde yer alan gözenekler, cilt sağlığımızın korunabilmesi kadar genel sağlığımız açısından da oldukça büyük ve önemli bir role sahiptir. Bu gözenekler de terin vücuttan atılıp vücut sıcaklığının dengede olması için kullanılmaktadır. Üstelik bu ter ile beraber zararlı yapıda olan toksinler de sistem genelinden dışarıya atılmış sayılıyor. Gözenek sıkılaştırıcı maskeleri tercih etmeniz bu konuda size fayda sağlayacaktır. Cildiniz yaşlıysa eğer geniş gözeneklerinizden yakınmanız ve şikayet etmeniz normaldir aslında.

Bunun nedeni ise, geniş gözenekler büyük oranda yağlı cilt yapılarında görülebilen bir durum olmasıdır. Güneşte çok uzun zaman kalmak, sivilce ve siyah noktalara sahip olmak, cildin yağını dengeleyebilecek bir bakım uygulamamak ve son olarak da yaş ilerlemesi gözeneklerin normal düzeyden çok daha fazla genişlemesine neden olacaktır. Üstelik yağlı bir cilt yapısına sahip olan erkeklerin gözenekleri de aynı cilt yapısına sahip olan kadınlara oranla çok daha geniş yapıda olabiliyor.

Kendinize ait olan doğru ve etkili bir cilt bakım rutini sağlayabilirseniz eğer, gözenek sıkılaştırabilen maske uygulamalarını da düzenli olarak yapmanız gerekir. Bu gibi ayrıntıları yerine getirirseniz eğer, geniş gözenekleri büyük ölçüde kontrol altına alabilecek ve cildinizin çok daha pürüzsüz gözükmesini sağlayabileceksiniz.

Gözenekleri Sıkılaştırabilen Kil Maskesi

Çok fazla yağı bulunan, tıkanmış olan gözenekleri derinlemesine temizleyebilen ve düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman sebum yani yağ üretimini azaltabilen kil maskelerinin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Aşırı yağlı olan cilt türleri için yeşil kil, çok daha az yağlı olan cilt türleri için beyaz kil maskeleri tavsiye edilmektedir. Hangi kil çeşidinin sizin açınızdan uygun olacağını birkaç deneme sonucunda da görebilir ve kesinleştirebilirsiniz. Kil seçiminizi yaptıktan sonra aslında suyun dışında başka herhangi bir malzemeye ihtiyaç duymazsınız. 2 yemek kaşığı kilin üzerine yavaş ve az olarak su ekleyip karıştırmanız gerekir.Gözenekleri Yok Etmenin Püf Noktaları Ve Maske Tarifi

Elde ettiğiniz maske sürülebilecek derecede bir sıvı yapıya sahip olmalıdır. Gözenek sıkılaştırıcı maskeler arasında büyük ve önemli etkiler sağlayan kil maskelerini uygulamak da son derece kolaydır. Çok yağlanan kısımlardan yani özellikle T bölgesinden başlayıp kil maskenizi dudak ve göz çevresi haricinde kalan kısımlara parmak ucunuzla sürmelisiniz. Yaklaşık 5 dakika kurumasını bekledikten sonra da bol ve ılık su ile yıkayarak temizlemelisiniz. Son olarak da temizlediğiniz gözeneklerinizin iyice sıkılaşabilmesi için soğuk su ile yüzünüzü yıkamalısınız.

Maske Uygulaması İle Alakalı Notlar

Kil maskeleri ile alakalı olarak belirtilen 2 önemli not yer almaktadır. İlk olanı, kil maskenizi yüzünüzde tamamıyla kuruyuncaya kadar bekletmemeniz gerekir. Çok uzun zaman bekletirseniz eğer yağın hepsini alıp cildinizi çok aşırı şekilde kurutabilecektir. Bu durumun sonucu olarak da cildiniz üzerinde kızarıklık ya da tahriş gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Gözenek sıkılaştırıcı maskelerinin uygulanması bu açıdan önemli bir detaydır. 5 dakika kadar bir süre aslında kil maskeleri için ideal bekleme süresidir. İkinci önemli konu da kil maskelerini çok fazla uygulamamanız gerektiğidir. Gözeneklerinizi sıkılaştırabilmek ve cildinizdeki yağı dengeleyebilmek için 1 ay içerisine 2-3 defa uygulama yapmanız yeterli olacaktır. Bu gibi detayları değerlendirerek sizler de mükemmel gözüken bir cilde sahip olabilirsiniz.

İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER:

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz