Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Yüzdeki Çiller Neden Çıkar?

Çil, vücudun birçok bölgesinde görülebilirken, en yaygın görüldüğü alanlar, yüz bölgesidir. Çiller, en çok cildin güneşe maruz kaldığı zamanlarda ortaya çıkmaktadır.

[ads1]Çiller, genel olarak, vücudun güneş ışınlarına karşı savunmasının bir göstergesi olup,  çoğunlukla sağlık açısından zararlı değildir. Buna rağmen, birçok kişi için fiziksel görünümleri açısından, sorun teşkil eden bir hale gelebilmektedirler.

Çiller, cildi güneşin etkilerine karşı koruyan ve UV ışınlarını absorbe ederek, vücuttan sıcaklık olarak atan, kahverengi bir pigment olan ve saç ve gözlere renk veren melanin pigmentini, bol miktarda içerir.  Çillerin güneş etkisiyle ortaya çıkışı da, bu duruma bağlı olmaktadır.

Çiller, genel olarak, genetik faktörlerle ortaya çıkan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücutta MC1R geninin aktifliğine göre, çillerin ortaya çıkışı ve sayıları değişmektedir. MC1R geni, vücutta melanin pigmentinin üretilmesine etkili olan bir gen özelliği taşımaktadır. Bu genin, normal düzeyde salgılanması ile saç ve göz rengi belirlenirken, fazla olması halinde, melanoma adı verilen cilt rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır.

cilÇillerin oluşumunda, çoğunlukla etkili olan kalıtsal faktörlerin yanı sıra, dış kaynaklı faktörler de neden olabilmektedir. Bazı dış faktörler ile ciltteki melanin salgılanması artmakta ve aşırı melanin ile çiller ortaya çıkabilmektedir.

Çillerin, kış aylarında kaybolduğu ve yaz aylarının gelmesiyle, bariz bir şekilde ortaya çıktığı görülmektedir. Bunun sebebi, yazın dik bir açıyla gelen güneş ışınlarının içerdiği UV ışınlarına karşı, vücudun kendini korumak için savunmaya geçmesidir. Bunun sonucunda da, çiller artmaktadır.

[ads2]
Çillerin oluşumunu ve çoğalmasını önlemenin en etkili ve kolay yolu, cildin doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmasını engellemek olmaktadır. Bu açıdan, cildi güneş ışınlarından korumak için, güneşe çıkarken yüksek faktör korumalı güneş kremlerinin kullanılması faydalı olacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

UVA ve UVB ışınları hakkında detaylı bilgi için tıklayın

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz