Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Yürüyüş Ayakkabısında Bulunması Gerekenler

                           Yürüyüş Ayakkabısı

En iyi egzersiz tempolu yürüyüşlerdir. Ve günlük düzenli olarak 15 dakika yürüyüşün pek çok olumlu etkisi bulunur. Özellikle stressiz bir yaşamın yanında zinde kalmayı da sağlamakta ve sağlıklı bir vücut dengesine kavuşmakta mümkün olmaktadır. Tüm bu etkilere sahip olabilme için tek ihtiyacınız olan ise iyi bir yürüyüş ayakkabısı olacaktır. Yürümek koşmak ya da aerobik aktivitelerden çok farklı olmaktadır. Bu nedenle bu farklılığı temel alarak yapılan tasarımlar sayesinde İyi bir yürüyüş ayakkabısında bulunması gerekenler tamamen sağlanmış olacaktır.Yürüyüş Ayakkabısında Bulunması Gerekenler

Genel olarak bakıldığında yürümek doğrusal bir hareket olmakta ve yürüyüşlerde önce ayak topuğu yere basmakta ve daha sonrasında ise parmak uçlarının yuvarlandığı söylenebilir. Bu devir daim içerisinde ön ayağın esnemesi gereklidir. Bu anlamda tasarlanan özel ve modern ayakkabı modelleri bulunmakta ve bu ayakkabılar genel olarak ayakları destekleyerek yürüme esnasında oluşabilecek gerginlikleri azaltmaktadır. Bu sayede hem daha hızlı adımlar atılabilir, hem de daha uzun adımlar atılarak daha hızlı mesafe alınabilir. En iyi ayakkabıyı seçmek için:

  • Ayağınıza en iyi oturan ayakkabı
  • Esnek olan modeller
  • Yastıklamaya sahip tasarımlar
  • Düztaban gibi sorunlara karşı çözümler sunan seçenekler tercih edilir

Bu alanda seçimler yaparken satıcıya yürüyüş mesafeniz hakkında ya da hızınız, stiliniz, adımlama biçiminiz, vücut ağırlığınız ve yürüyüş yapılan yüzeyler hakkında bilgiler vererek te en doğru ayakkabı seçimini yapabilirsiniz.Yürüyüş Ayakkabısında Bulunması Gerekenler

       Topuk Bölgesinde Yastıklama ve Destekler Bulunmalı

     İyi bir yürüyüş ayakkabısında bulunması gerekenler arasında topuğuna bastığınızda ayakkabıda bir esneklik hissetmeniz gereklidir. Bu özelliğin ayakkabıda bulunması ile uzun süreli yürüyüşlerinizde ayağınızda ağrı oluşmayacaktır. Genel olarak yürüyüş ayakkabı modellerinde düşük topuk profilleri bulunur. Koşucularda ise daha yüksek topuklar bulunabiliyor. Çünkü koşularda bu ihtiyaçlar daha fazla olmaktadır.

    Geniş Parmak Kutusuna Sahip ve Esnek Modeller Arasında                                              Tercihler Yapılmalı

Ayakkabıların seçimlerinde ön kısımlarının parmak hareketlerine izin vermesi de İyi bir yürüyüş ayakkabısında bulunması gerekenler arasındadır. Özellikle arasında boşluklar olması püf noktasını oluşturur. Buradaki etken ise ayağımızı yere bastığımızda ayağın tarak kısmı ayrılmasından kaynaklanmaktadır. Koşu ayakkabılarında da olması gereken bir özellik olan esneklikte dikkat edilmesi gereken kriterler arasında yer alır.

Ayakkabının esnek olduğunu anlayabilmek için ise ayakkabıyı ters çevirerek ucunu bastırmanız yeterlidir. Ön kısmında bir bükülme alanı oluşur. Bu alanın oluşması ayakların eğilmesine ve bükülmesine yardımcı olacaktır. Koşu ayakkabılarında bu nokta genel olarak arka ve ön taban üzerinde olmaktadır.

     Alçak Topuklu, Hafif ve Nefes Alabilen Üst Kısımlara Sahip                                                      Seçenekler

     Ayak ve bilek kısmının sabit kalabilmesi için alçak topuklu olması gereken yürüyüş ayakkabıları bu özellikleri ile çarpmalara karşı ayağı koruyacaktır. Ve özellikle çarpma ve düşmelere karşı ayağın dönmesini engelleyecektir. İyi bir yürüyüş ayakkabısında bulunması gerekenler arasında şok emme özelliği de bulunmaktadır. Ancak çok ta hayati bir gereksinim olmamaktadır. Yürüyüş sporu sert darbeler içermediğinden topuk özelliğine dikkat edilmesi yeterlidir.Yürüyüş Ayakkabısında Bulunması Gerekenler

Hafiflik önemli olmakta ve ayakkabı tabanının yanında yastıklama malzemesinin de hafif olması gereklidir. Üst kısmının dayanıklı olması ve ayağın nefes alabilmesi için uygun özelliklere sahip olmasına dikkat edilmesi de önemli olacaktır. Bu özelliklerin dışında yürüyüşü nerede yapacağınızda seçimlerinizde etkili olacaktır.

Doğa yürüyüşleri için bu özelliklere dikkat edilmelidir. Dağlarda ya da zorlu koşullarda yürümek istediğinizde ise ek özellikler devreye girecektir. Yürüyüşleri hayatınızın bir parçası haline getirebilirseniz, çok daha sağlıklı bir yaşam elde edebilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

                                      İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler                              

 

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz