Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Yumurta Kabuğunun Bilmediğiniz Faydaları

[ads1]Güçlü ve sağlıklı kemik ve dişler için muhakkak yeterli  oranda kalsiyum alınması gerektiğini herkes bilir. Bu yüzden de yetişkinler günde 1000 mg. (1 gram), hamileler ise günde 1200 mg.  kalsiyum almalılardır. Ancak diş ve kemiklerin sağlığı sadece kalsiyumla desteklenmeli aynı zamanda D vitamini, K vitamini, folik asit – B vitaminleri, potasyum, magnezyum, fosfor, omega 3 yağ asiti ve protein de alınması şarttır.

En bilinen kalsiyum kaynakları süt ve süt ürünleridir. Ancak besinlerden alınan kalsiyumun tamamı değil yalnızca yüzde 30 ila 40’ı emilim göstermektedir.

Aslında en zengin kalsiyum yumurta kabuğunda bulunmaktadır. Doğal yumurta kabuğunun yüzde 95’inin kalsiyum olduğunu ve ayrıca  magnezyum, bor, bakır, demir, manganez, molibden, kükürt, silikon, çinko gibi 27 farklı besin öğesi olduğunu biliyor muydunuz?

Her gün yediğiniz yumurtayı kırıp kabuğunu çöpe atıyordunuz ancak yumurta kabuğu kemik ve diş gelişimi için kalsiyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Yumurta kabuğunda bulunan kalsiyumun emilimi diğer besinlerden alınana göre daha yüksek ve daha faydalıdır.

yumurta kabugu

Yumurta kabuğunda bulunan kalsiyum ve D3 vitamini takviyesi ile yapılan çalışmaları sonucu kemik yoğunluğu ölçümlerinde büyük artış elde edilmiştir. Bu yüzden yumurta kabuğu  osteoporoz yani kemik erimesi hastalığı riskini azaltmaya yardımcı harika bir destek ol, iyi bir kalsiyum kaynağı olarak güvenli bir şekilde günlük beslenmeye eklenebilir.

Yumurta Kabuğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yumurta kabuğunda dikkat etmeniz gereken en önemli özellik tavuğun doğal yerde ve serbest gezinebilen bir ortamda yetişmesi ve yumurtlaması gerekir. Tavuk kümeste yetişiyor ve sadece suni yem ile besleniyorsa kalsiyum ve diğer besin öğerinden yeteri şekilde fayda sağlamış olamazsınız. Kuş (tavuk) doğru beslenmezse ihtiyacımız olan besin öğelerini yumurta kabuğundan alamayız. Bu yüzden serbest gezinen tavukların ya da veya sertifikalı organik yumurta kabuğu kullanılmalıdır.

[ads2]Yumurta Kabuğu Nasıl tüketilmeli?

Yumurta kabuğu sert ve ince olduğu için öğütülmesi birinci  şarttır. Ancak her ihtimale karşı yumurta kabuğunu Salmonella bakteri riski için öncelikle 5 dakika kaynatmak gerekir.

Kaynamış yumurta kabuğunu kuruttuktan sonra kahve öğütücüde toz haline getirip cam bir kavanozda serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir.
Her gün 1 çay kaşığı yumurta kabuğu tozu günlük kalsiyum miktarını karşılamaktadır. 1 Çay kaşığı yumurta kabuğu tozu yaklaşık 800 mg. kalsiyum içermektedir.
Yumurta kabuğunu ister suyla ister meyve suyuyla içebilirsiniz.  Yani yumurta kabuğu tozunu ağza alıp hap gibi yutabilirsiniz.
Fazla kalsiyum alınması kas kramplarına neden olacağı için mutlaka dikkatli bir şekilde potasyum bakımından zengin (örneğin muz) besinleri de beraberinde tüketmelisiniz.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz