Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Yeni Doğan Bebekler Neden Sarılık Olur?

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Sebepleri

Yeni doğan bebekler, bağışıklık sistemi anlamında yetersiz ve güçsüz olmaktadırlar. Bu durum karşısında bebeğiniz birçok hastalığın hedefi de olabilmektedir. Yeni doğan bir bebekte görülen sarılık hastalığının birçok sebebi olabilir. Bunlar anne karnından bile başlayabilmektedir.

yenidogan-bebek-sarilik-

Anne Karnında Enfeksiyon

Anne karnında, fetal dönem diye adlandırılan ilk 3 aydan sonraki dönem de oluşabilmektedir. Bu fetal dönemde anne bir enfeksiyon sebebi ile rahatsızlık geçirmiş ise eğer bebekte bundan etkilenebilmektedir. Bebeğin karaciğer dokuları bu sebepten ötürü etkilenip zarar görebilir. Bu zarar görme ise sarılığa neden olabilir.

Anne karnındayken bebeğin sarılık hastalığı enfeksiyonuna kapılma riski, annenin kızamıkçık hastalığı geçirmesi ile gerçekleşir. Diğer yandan AIDS, sifilis ve B tipi sarılık hastalığı da buna sebep olabilir. Ayrıca anne sitomegalovirüs veya uçuk virüsü ile hastalanırsa eğer bebekte sarılık görülme riski artmaktadır.

yenidogan-bebek-sarilik-3

AB0 Kan Grubunda Uyuşmazlık

Eğer annenin kan grubu 0 ve bebeğin kan grubu A veya B ise, çocukta sarılık görülme riski artmaktadır. Bu durum bebeğin sarılık hastalığını geçirme olasılığını artırmaktadır. Bunun sebebi kan grubu 0 olan kişilerin kanlarında var olan anti-A ve anti-B denen antikorlar, A ve B kan grubuna karşı tepki vermesidir.

0 kan grubuna sahip bir kadın A veya B kan grubuna ait bir erkekten çocuk sahibi olacak ise eğer çocuğun kan grubu A veya B olacaktır. Bu sırada hamilelik döneminde 0 kan grubuna ait kadının vücudunda bulunan anti-A ve anti-B antikorları ise bebeğe plasenta yolu ile ulaşacaktır. Antikorlar ise plasenta yolu ile bebeğin kanına ulaşır ve bu yüzden bebeğin kan hücreleri hassas hale gelir. Bu durum yüzünden bebeğin kan hücreleri ciddi hasar alıp, sarılık hastalığına kapılabilir. Annenin kan grubu 0 ve bebeğin kan grubu A veya B olursa eğer bu hastalığın oluşma riskine bağlı olarak kontroller sık yapılmalıdır.

Enfeksiyon Riski

Bebeklerde yaşanan enfeksiyon kapma durumu ise sarılık hastalığının başlangıcı için önemli risk faktörleri arasındadır. Sarılık hastalığı yeni doğan bebeklerin bağışıklık sisteminin zayıflığı esnasında başlayabilir.Bu enfeksiyonlar yeni doğan bebeğin kanı yolu ile ya da idrar yolları ile geçebilmektedir. Ayrıca solunum yollarının enfeksiyonu ile de bu hastalık görülebilmektedir. Bu gibi nedenler ile sarılığa tutulan yeni doğan bebeklerin cildi çok fazla sarı renge bürünmektedir. Bunun sebebi ise karaciğer tarafından salgılanmakta olan “bilirübini”dir. Karaciğerde salgılanan bu madde safraya yeterli derecede atılamamaktadır.

yenidogan-bebek-sarilik-2

Bebekte Karaciğer Hastalığı

Sarılık hastalığı, karaciğerde oluşan hastalık sebebi ile de gerçekleşebilir. Karaciğerde meydana gelen bilirübini salgısı safra kesesine yeteri derecede atılamadığı için sarılık gerçekleşir.

Bebeklerde oluşan bu karaciğer hastalığı ise bebeklerde kilo alamamaya, yenilenleri kusmaya, huzursuzluğa neden olmaktadır. Bunun yanı sıra bebeğin çiş rengi aşırı derece koyu, kakası ise olabildiğince açık renkte olmaktadır.

Bebeğin Erken veya Ufak Doğması

Bu faktör ise bebeğin sarılık hastalığı geçirme olasılığını arttırmaktadır. Erken doğan veya normale oranla daha ufak doğan çocukların sarılık hastalığı geçirme olasılığı sebebi ise vücut işlemlerini tam anlamı ile gerçekleştirememektir.

Erken ve ufak doğan bebeklerin metabolizmaları oldukça kuvvetsizdir. Ayrıca bebeklerin karaciğerlerindeki bilirübirinin yeteri kadar çalışamaması da bu hastalığı ortaya çıkartmaktadır.

Yeni Doğan Bebekteki Kan Hücreleri

Yeni doğan bebeğin kan hücre sayısı fazla ise, sarılık hastalığı yine görülebilmektedir. Kan hücrelerinin yapısı ve sayısı çok olduğu zaman bu hastalığın gerçekleşme olasılığı oldukça artmaktadır. Kan hücrelerinin fazlalığı bir çok kişide önemli rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu durumdan kişilere oranla bebekler daha fazla zarar görmektedir.

Alt grup Uyuşmazlıkları

Anne ve bebeğin kan hücrelerindeki bazı alt grupların uyuşmazlığı ise sarılık hastalığına sebep olabilir. AB0 ve Rh dışındaki tüm alt grupların uyuşmazlığı sebebi ile oluşan bu hastalık, antijen özellikleri taşıyan diğer proteinlerin de uyuşmazlığına yol açabilir.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz