Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Yemekler İçin Hazırladığınız Soslar Zararlı Mı?

[ads1]Hepimiz biliyoruz ki yemeklerin yanına hazırladığımız ya da hazır olarak satın aldığımız birbirinden farklı soslar yemeklerimizin lezzet ve görünüşünü tamamlamaya yardımcı en büyük faktördür. Bazen üzerine sos yapılmamış yemeğin ne albenisi oluyor ne de lezzetinden bir şey anlaşılıyor. Kısacası yemeğe lezzet katan asıl soslarıdır.
En basitinden bir makarna haşlıyoruz ona uygun sos yapıp servis ettiğimiz de hem sunum hem de lezzet bakımından harikalar yaratmış oluyoruz. Peki hazır ya da kendimiz yaptığımız soslar faydalı mı? Aksine yemeklere ve salatalara yaptığımız soslar zararlı mıdır?
Kadının Kitabı.com’un hazırladığı “Yemekler İçin Hazırladığınız Soslar Zararlı Mı?” sorusuna gelin hep birlikte yanıt bulalım…

besamel-sos-tarifi

Beşamel Sos

Aslında Beşamel sos; özünde un,süt tereyağı veya margarin olan basit bir sostur. Öncelikle un yağla kavrulur ve üzerine süt eklenerek hazırlanmış olur.
İçeriğine baktığımızda ana maddeleri oldukça sağlıklı olan beşamel sosun asıl yapılırken vitaminlerini kaybettiğini biliyor muydunuz? Örneğin un çok fazla kavrulduğunda kanserojen bir etkiye sahip olur. Bu nedenle ürünlerin içine ne konulduğu kadar o ürünün nasıl hazırlandığı da oldukça önemlidir.

domates-sosu nasiıl yapilir

Domates Sosu

Birçok yemeğimize kattığımız bir sostur domates sosu. Kimse sadece domatesi doğrayıp sos yapmaz. Yine içine birtakım ekstra malzeme ve yağlar ilave edilir ve kavrulur. İşin içinde yine kavurma olunca likopen bakımından zengin olan domates yine alacağımız maksimum faydadan eksilme olur. Bu yüzden domates sosları da diğer soslar gibi nasıl yapıldığına bakmak gerekir.

mayonez yapimi

Mayonez

Mayonez içerik bakımından oldukça faydalı ve masum maddeler içerir. Yani yağ, limon, yumurta ve tuz. Bu üçünün birlikte çırpılmasıyla mayonez oluşur. Herhangi bir ısıl işleme tabi tutulmaz ancak yumurta çiğ olarak mayoneze eklenir. Çiğ yumurta da kimin ve nerede yaptığına bakarak risk oluşturur. Bu konuda da dikkatli olmak gerekir. Mayonezinizi kendiniz evde kolaylıkla yapabilirsiniz.

[ads2] İstediğiniz marka yağ veya yumurta kullanabilir ya da bunun yerine has zeytin yağı, ve köy yumurtası bulduğunuzda evde kendiniz mayonezinizi hazırlayabilirsiniz.
Evde mayonez hazırlamayı henüz bilmiyorsanız buraya tıklayarak nasıl yapıldığını adım adım öğrenebilirsiniz.

Eğer marketlerde satılan paketli sosların zararlı olup olmadığı hakkında şüpheleriniz varsa evde kendiniz yaparak daha sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Sonuçta içine herhangi bir koruyucu, renklendirici ya da kıvam artırıcı gibi başka bir madde koymayacaksınız.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz