Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Yedikçe Zayıflatan 10 Besin

Bayanların korkulu rüyası olan aşırı kilolardan kurtulmanın farklı metodları da var. Beslenme uzmanları kilo verme niyetinde olanların tükettiği besinlerin yanında zayıflama programlarına yardımcı olacak türden gıdaların da varolduğunu belirtmekte. Kadının Kitabı olarak bu hafta sizlere beslenme uzmanlarının kilo verdirici olarak tanımladığı 10 besini tanıtmak istedik. Aslında hepimizin günlük olarak tüketmesi gereken bu besinler yalnızca kilo verdirmekle kalmıyor, aynı zamanda hazmı kolaylaştırıp boşaltım sisteminizin yorulmasını da önlüyor. İsterseniz şimdi zayıflatan bu on besini tanıtalım.

1) Enginar: Türk mutfağının aslında pek bilinmese de son zamanlarda popüler olan besinleri arasında yer almakta. Bünyesinde barındırdığı lifler sayesinde hazmı kolaylaştırdığı ve vücudun günlük vitamin ihtiyacını karşıladığı yapılan klinik deneylerin ardından kanıtlanmış bir besin olarak karşımıza çıkmakta.

2) Balık: Yağ oranının azlığı, içerdiği fosfor ve doymamış yağ oranının yanı sıra vücudun en temel ihtiyaçlarından olan Omega 4 ve Omega 5 yağlarını barındırması nedeniyle özellikle kış aylarında tercih edilen besinlerden birisi olarak karşımıza çıkmakta. Beslenme uzmanları ve doktorlar balık tüketiminin metabolizmayı güçlendirdiği ve içerdiği mineraller sayesinde kilo vermeye yardımcı olduğu noktasında birleşiyor.

3) Lahana: Bunu bilmeyenimiz yoktur. Her zayıflama programının vazgeçilmez besinlerinden birisi olan lahana, hazmı kolaylaştırmada yardımcı lif içeriği ve vücudun dengesini sağlamaya yarayan B Vitamini ile zayıflamamıza yardımcı olan temel besinlerden birisidir.

4) Nohut: D vitamini ve kabuğunun hazmı kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle tercih edilmesi gereken en temel besinlerden birisidir. Uzmanlar nohut bitkisinin yağ eritici etkisinin de olduğunu söylemekte.

5) Dereotu: Çoğumuz pek tercih etmesek te her öğünde yiyebileceğiniz dere otu hem sindirimi kolaylaştırmakta hem de gaz yapıcı besinlerin oluşturduğu şişkinliği almaktadır. Aynı zamanda mide asitlerini düzenleyici etkisiyle beslenme uzmanlarının her öğünün yanında yemenizi tavsiye ettiği en temel besinlerden birisidir.

6) Karabuğday: Verimliliği sıradan buğdaya göre daha düşük olan karabuğday bitkisi, yüzde 11 protein ve yalnızca yüzde 2 yağ içermektedir. Sıradan buğday yerine kullanıldığında daha az kalori almanızı sağayarak kilo vermenize yardımcı olur.

7) Yoğurt: Kalsiyum deposu olan yoğurt her öğünde yenilebilecek özelliğe sahiptir. Aynı zamanda doyurucu olması nedeniyle bayanların kilo verme programları dahilinde özellikle sabahları tercih edilerek bağırsakları çalıştırarak kilo vermenize yardımcı olur.

8) Yulaf: İçerisinde barındırdığı protein ve D vitamini ile günlük tüketilmesi durumunda zayıflamanıza yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

[ads2]9) Su: Hiç aksatmadan günde en az 2 litre su içmemiz gerektiği, doktorlar tarafından belirtilmektedir. Ayrıca sabahları aç karnına içilen 1 bardak su metabolizmamızın daha hızlı çalışmasını ve sindirimin hızlanmasına da yardımcı olacaktır.

10) Baharat: Özellikle her yemekte tüketmemiz gereken kırmızı biber, isot, kimyon gibi baharatlar zayıflama programınıza ek olarak yemeklerinize lezzet katacaktır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz