Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Yaz Tatilinde Yanlış Beslenmenin Zararları

[ads1]Yapılan bilimsel araştırmalara göre insan neslinin eskisi kadar dayanıklı olmadığı ap açık ortada. Mikroplara ve dolayısıyla hastalıklara karşı daha dirençsiz olmamız nedeniyle çoğu zaman anne babamızdan duyduğumuz efsaneleşmiş bilgiler bizim bünyemizde ters tepki yaratabilmekte. Kadın metabolizmasının erkeklere nazaran daha savunmasız ve nazik oluşu özellikle mevsim değişimlerinde sıkça yaşanan bir takım sorunları da beraberinde getirmekte. Özellikle yaz aylarına uygun beslenme alışkanlıkları, şayet bir takım efsanelerle şekillendirilmişse, zarar görmemek elde değil. Kadının Kitabı olarak bu yazımızı yaz sıcaklarının hat safhaya yükseldiği şu günlerde hazırlamamızın en önemli sebebi sizleri yaz sıcaklarıyla birlikte başlayan yanlış beslenme hatalarından korumak.

Çoğumuz biliriz ki sıcaklarla baş edebilmek için yapmamız gereken en önemli şey, bol miktarda su tüketmek. Fakat uzmanlar uyarıyor. Su yerine tüketilen, kahve, kola, buzlu çay gibi içecekler fayda yerine büyük yıkıma neden olabilmekte. Ayrıca yaz aylarının sonunda diyete başlayanlar için şekerli içecekler, programınızı sekteye uğratan en önemli unsurdur.

Açık büfelere dikkat. Özellikle lüks konaklama işletmelerinde açık büfe uygulamaları envan çeşit besini bir arada bulabileceğimiz ortamların başında gelmekte. Her ne kadar yeşillik, sebzeler, et yemekleri gibi farklı kategorilerde oluşturulsalar da açık büfelerdeki besinlerin içerisinde kullanılan katkı malzemeleri ve pişirilme süreleri çoğu zaman fayda yerine zarar getiren bir tehdit oluşturabilmektedir.

yanlis beslenme

[ads2]Alışveriş merkezlerindeki bardakta mısır. Özellikle üzeri açık, ambalajsız ve hangi katkı maddelerinin kullanıldığını tahmin edemeyeceğiniz bardakta mısır satıcılarından mümkün olduğunca uzak durun. Başta ishal olmak üzere, sindirim sistemi ve boşaltım sisteminize zarar verebilecek mikroplara en sık rastlanan yerler bardakta mısır satıcıları olmuştur.

Tuz tüketimine dikkat. Yaz sıcaklarıyla birlikte artan terleme, aşırı tuz kaybına neden olmaktadır mitinden hareketle bu durumun ne kadar yanlış bir kanı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bazı kadınlar tuz kaybettiklerini düşünerek öğünlerinde tükettikleri besinlere fazladan tuz eklemek gibi büyük bir hataya dülebilmektedir.

Sıcakta canınız yemek yemek istemese de öğünlerinizi atlamadan mutlaka tüketin. Fast-food tüketiminden uzak durun ve bol miktarda sebze tüketin.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz