Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Yatmadan Önce Bunları Asla Yapmayın!

[ads1]Kaliteli ve sağlıklı bir uyku herkesin hayati gereksinimi olan bir süreçtir. Gece uykusu kadar  dinlendirici ve rahatlatıcı bir uyku yoktur. İyi bir gece uykusu için yapmamanız gereken minik bir liste hazırladık.

1. Egzersiz Yapmak

Hepimiz biliyoruz ki sağlıklı olmak için mutlaka her gün spor yapmalıyız. Ancak yatmadan önce  egzersize gerek yoktur. Gece yatmadan önce yapılan egzersiz sayesinde vücut ısısı yükselir ve uykuya dalma süreniz gecikir. hatta uykunuzun bile kaçmasına neden olur. Spor yapmak için daha doğru bir zaman ayarlamalısınız.

2. Televizyon ve İnternetle Fazla Meşgul Olmak

Yapılan araştırmalara göre televizyon ve bilgisayarla geçirilen zaman yüzünden vücut daha geç uykuya daldığı tespit edilmiştir. Parlak ışık yayan ekranlar uyku hormonu olarak bilinen melatonin hormonunun salgılanmasına engel oluyor. Uykuya dalmak için kesinlikle Tv. karşısını tercih etmeyin.

3. Duş Almak
Egzersiz gibi, sıcak duş da uykuya dalmanızı zorlaştırır.Duş alsanız da yatağa yatmadan önce vücudunuzun soğumasını bekleyin.

uyku_bozuklugu

4. Sıvı Tüketmek

Su içmek faydalıdır ancak bunu gece yaptığınızda sürekli tuvalete kalkma ihtiyacınız olacağından kaliteli bir uyku alamayacaksınız. O yüzden yatmadan 2 3 saat önce hiç bir şey yememeli ve içmemelisiniz.

5. Çalışmak

İş ya da okul ödevi fark etmez. Gece yapılan ne olursa olsun sadece dinlenmeyi düşünün. Saatler gece olduğunu gösteriyorsa her şeyi bırakın ve dinlenmeye bakın. İşinizi gece bitirip sabah yorgun olmak tüm gününüzün berbat geçmesine neden olabilir.

[ads2]

6. Sürükleyici Kitaplar Okumak

Gece yatmadan önce yapmamanız gerekenlerden biri de kitap okumak. Okuduğunuz şey ne ise beyniniz gece boyunca onu düşünecek ve ona yoğunlaşacak. Belki okuduğunu kitap bir polisiye ise kitabın devamını rüyanızda görebilirsiniz.

7. Ciddi Tartışmalara Girmek

Yatağa sakin girmeye özen gösterin. Uykusuzluktan ölüyor olmuş olsanız da sinirli bir şekilde yatıyor olmanız sizi asla uyutmaz ve kötü etkiler sizi ve beyninizi konuyla ilgili olarak uyanana dek meşgul eder.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz