Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Varis Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

[ads2]Günümüzde 20 ila 70 yaş arasında sıkça rastlanan  daha  çok genetik  olarak görülen varis yaş, cinsiyet, meslek, şişmanlık, gibi diğer faktörlere bağlı olarakta meydana gelebilmektedir. Varis nedir? Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis olmaması için neler yapılmalı? gibi soruların yanıtlarını Kadının Kitabı.com’da okuyun.

Varis Nedir ?

Bacaklarda bulunan toplardamarların uzaması, genişlemesi ve damar kapakçıklarının yetersiz olması nedeniyle oluşan deriden dışarı şişmiş, morumsu damarların adına “varis” denir.

Bacakta bulunan toplardamarlar hem yüzeyel hem de derinde olarak 2 şekilde  oluşur .Toplardamarların görevi vücüttaki  kanın devir daimini sağlamaktadır. Yani kanın kalbe geri dönüşünü sağlayan sistemdir.

Temiz kan atardamarlar aracılığıyla vücuda yayılması sağlanır kirli kanla mücadele eden toplardamarlar bazen zorlanır. Bu sistemin en önemli elemanı bacak kaslarının kasılmasıdır çünkü toplardamarlardaki kapakçıklar ve atardamar basıncının kılcal damarlara ulaşmasında etkin  rol oynar ve kanın  kalbe geri dönüşünü kolaylaştırır. Bu kasılmalar  toplardamarların işini en iyi şekilde yapması için  en önemli faktördür.

Varis Nerelerde Olur?

Varis sadece bacaklarda görülür. Vücudun diğer bölgelerinde varis  ifadesi kullanılmaz.

Varis  Oluşumunda Rol Oynayan Etken Faktörler Nelerdir?

Genetik – Kalıtım

Varis olan anne- babanın çocuklarında da varis olma olasılığı diğer çocuklara oranla daha yüksektir.

Yaş

Ortalama 30 yaşı aşkın kişilerde, toplardamarlardaki kapakçıklarının işlevini yapamaması ve zayıflamasına bağlı olarak meydana gelir.

Cinsiyet

 Cinsiyette yaş kadar önemli bir faktördür. Öncelikle kadının vücut yapısı erkek kadar kaslı bir yapıya sahip olmamakla birlikte kadınlarda, alt karın içi organlarının ve toplardamarlarının yapısı ve adet zamanında kirli kanın  dışa atımı nedeniyle kadınlarda varis oluşumu  daha kolaydır.

Hamilelik dönemi

Kadınlarda nedeni kesin  açıklanamamkla birlikte özellikle hamileliğin ilk meydana gelen hormonal değişiklikler, ana rahminin büyümesi ve kirli kanın atılamayıp toplardamarları fazla zorlaması varis oluşumuna neden olduğu  söylenmektedir.

Kilolu olmak

Kilolu insanlardaki fazla yağ tabakası yüzünden  karın içi basıncın fazla olması ve toplardamarlara uyguladığı baskı yüzünden oluşabilmektedir.

Meslek

Çalıştığı iş sebebiyle uzun süre ayakta durmak  zorunda olan kişilerde varis oluşumu daha sık görülür.

[ads1]
Varis’te Ne Tip Şikayetler Olur?

 1. Psikolojik bozukluklar
 2. Bacaklarda ödem
 3. Bacaklarda ağırlık hissi
 4. Bacakta bölgesel ağrılar
 5. Gece krampları
 6. Bacaklarda yanma, kaşıntı kırmızı döküntüler
 7. Damarlarda kanama
 8. Zor iyileşen bacak yaraları

Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Hirudoterapi

Sülük kullanılarak yapılan doal bir tedavi yöntemidir. Günümüzde en  çok tercih edilen doğal yöntemlerden bir tanesi de budur. Hiçbir yan  etkisi bulunmaz.

Skleroterapi

Varisin az ve küçük olduğu zaman uygulanan tedavi yönteminde toplardamarların içine şırınga ile enjekte edilen büzücü bir madde ile yapılır.

İlaç Tedavisi

Bacaklardaki şişlik, ağrı, gece krampları olan hastalarda, toplardamarı güçlendiren bazı ilaçlar doktor tarafından verilebilir.

Cerrahi Tedavi

Varisli damarların kesilip alınması ile  yapılan tedavidir. 1910 yılından itibaren başlayıp günümüzde de kullanılan varis tedavi yöntemidir.

Ya da damarı kesmeyip  yerinde bırakarak  varisli damarın içine lazer çubuğu sokup  o damarı yakılarak   fonksiyonu  yitirilir.

Köpük Tedavisi

Varisli bacaklarda yeni yöntem olarak köpük adında kimyasal bir sıvı verilerek damara enjekte edilir ve köpükle yakılır. Köpük tedavisi ameliyathaneye gerek yoktur. Tedavi için koldan girmek  kadar kolay bir işlemdir bacaktan girmek.

Körüğün yakma etkisi  5 ila 10 cm damar arasındadır ve ilaç idrar yoluyla vücuttan atılır.

Köpük Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortalama 30 dakika ile 45 dakika arasında sürer ve tedavi biter.

Buharla Varis Tedavisi

Varisli damarın içine steril sıcak su buharı püskürtülmesi ile uygulanan bu yöntem 30 dakikada varis problemini ortadan  kaldırıyor. Hiç bir yan etkisi olmayan bu  yöntem Türkiye’de uygulanıyor.

Varis Olmaması İçin Neler Yapmalı?

1. Düzenli spor yapın
2.  Kilonuzu koruyun, ve ideal kiloya girmek için perhiz yapın
3. Kabız olmakta
4. Antioksidan içeren yiyecekler tüketin
5. Hormon ilaçlarından sakının
6. Sauna, hamam ve aşırı sıcak banyodan kaçının
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. varis tedavisi dedi ki:

  varis hakkında çok güzel bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler.

Yorum Yaz