Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Varis ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Varis ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bacaklarımız tüm bedenimizi taşıyan ve önemli damarlarla dolu parçalarımızdır. Bacaklarımızda çeşitli nedenlerden dolayı varis oluşabilir. Varis, bacaklarımızda bulunan toplardamarların genişlemesidir. Varisler ağrı ve sızıya neden olabilmektedir. Toplumda %25 ile% 40 arasında varis görülme oranları karşımıza çıkarken, varisler kişiye göre farklı nedenlerden oluşmaktadır. Varis oluşumuna sebep olan faktörler;

 • Ayakta uzun süre durmak
 • Genetik faktörler
 • Aşırı kilolu olmak
 • Kapak yetmezliği

Varis oluşumu kişiye göre farklı nedenlerden kaynaklanırken varis çeşitleri de farklı farklıdır. Varis tedavisi varis oluşum nedenleri ve varislerin çeşitlerine göre yapılmaktadır. Varis teşhisi doktor muayenesi ile konularak uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bazı varis şikayetleri gözle görünür olmayabilir, doktor muayenesi ile anlaşılabilir ve tedavi edilir.

Varis ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Varis Nasıl Oluşur?

Bacaklarımızda bulunan toplardamarlar, kanın temizlenmesi için kan hareket akışını sağlayan, kalbe ve akciğerlere giden damarlardır. Toplardamarların içinde kanın doğru yönde akışını sağlayan kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar kan akışının yukarı yönde olmasını sağlarlar. Bu kapakçıkların hasar görmesi sonucu kan akışı aşağı yönde basınç yapar. Kapaklarda oluşan hasar, bacaklarda varis oluşumuna neden olur.

Varis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Varis hastalığı olan kişilerde gün içinde bacaklarda ağrı ve sızılar olmaktadır. Erken yorulma ve bacaklarda ağırlık hissetme gibi belirtiler olur. Bacakları yukarı kaldırma isteği de bir diğer belirti sayılabilir. İlerlemiş varis hastalığının olduğu durumlarda deride bir takım yaralar veya deri üzerindeki renkte değişim  oluşabilmektedir. En çık görülen belirti ağrı ve sızıdır.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Toplardamarlardaki hasarlar nedeni ile oluşan varis hastalığında üç çeşit varis tipi gözlenmektedir;

Büyük Varisler; 4 ile 15 mm arasında olan bu varisler deride açıkça görülebilen varis çeşitleridir. Büyük varisler istenmeyen görüntülere neden olur ve bariz bir şekilde belli olurlar.

Orta Boy Varisler; 2 ile 4 mm arasında değişen, hafif çıkıklık yapmış, yeşil renkte varislerdir.

Kılcal Varisler; 1 ile 2 mm arasında olan bu varisler kırmızı ile mor arasında renklerde olabilmektedir. Herhangi bir çıkılığa neden olmaz sadece deri altında görülürler.

Varis İçin Neler Yapılmalı?

 • Sıcak damarları genişleteceğinden varisi olanlar sıcaktan kaçınmalıdır.
 • Uzun süre ayakta kalmak varis hastalarına iyi gelmez. Bu nedenle çok uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmalıdırlar.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar giymek de varislere iyi gelmeyeceğinden bu tür ayakkabılar giyilmemelidir.
 • Dar pantolon giymek de varisleri olumsuz etkileyeceğinden varisi olanlar dar pantolon giymekten kaçınmalıdırlar.
 • Fazla kilolar varisleri olumsuz etkiler, beslenmenize dikkat ederek kilo almamaya dikkat etmelisiniz. Kilolu olanlar da kilo vermeyi denemeliler.
 • Yürüyüş yapmak ve yüzmek varis hastalığına iyi gelmektedir. Yürüyüş yaparak kan dolaşımınızı artırabilirsiniz.
 • Uzun süre hareketsiz kalmak da varis için iyi değildir. Spor hareketleri yapmak, yürüyüş yapmak varislere iyi gelir.

 

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz