Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2018

Vajinal (Genital) Mantar Nedir?

[ads1]Vajinal genital mantar özellikle kadınları yakından ilgilendiren önemli bir sağlık sorunudur. Vajinal mantarın ortaya çıkma sebebi kandida adındaki bakterinin bazı faktörlerden dolayı hızlı bir şekilde çoğalmasından kaynaklanmaktadır.

Peki vajinal mantarın en belirgin özelliği nedir?

Bu hastalığın en belirgin özelliği genital bölgede  şiddetli kaşıntı olmasıdır. Cinsel ilişkiye girildiğinde bölgede kızarıklık ve tahriş görülür, akıntılar meydana gelir. Ayrıca şişlik de görülebilir. http://kadininkitabi.com

Vajinal mantar bulaşıcı mıdır ?

Evet bu bakteri başka kişilere de bulaşabilir.

Vajinal mantar özellikle de hamilelik döneminde daha fazla baş gösterir çünkü hamilelikte metabolizma daha farklı çalışmakta hormonal değişiklikler oluşmakta ve genital bölgede hassasiyet daha fazla görülmektedir.  Bu nedenle genital bölgede bu bakterinin çoğalması için uygun bir ortam oluşmaktadır.

genital-enfeksiyon-mantar

Vajinal mantar neden olur?

genital bölge yeterince hava almıyorsa, sentetik iç çamaşırı kullanılıyorsa bu bakterinin daha çabuk üremesini tetikler. Şeker hastalığı aıds, doğum kontrol hapı, aşırı kilo genital mantar oluşumunda rol oynar.

[ads2]Vajinal mantarın tedavisi nasıldır ?

Bu konuyla alakalı mutlaka önce doktorunuza başvurmalısınız. Ona şikayetlerinizden bahsetmeli, gerekirse sizi muayene etmesine izin vermelisiniz internetten okuduğunuz ön bilgilere dayanarak kendinize teşhis koymayınız çünkü sağlık önemli bir konudur bu yüzden ön bilgi edindikten sonra doktorunuza ben de bu belirtiler var ve internete baktım bu sonuçları gösterdi acaba benim de problemim bu mu? diye sorabilirsiniz. Arkadaşınızdan, komşunuzdan duyduklarınızla hareket etmeyin onların size vereceği ilaçları, fitilleri, kremleri kullanmayın. Mutlaka bilirkişiden tedavi alın ancak doktora gitmeden önce mutlaka genital temizliğe önem verin. Dar giysiler giymek giymemeye özen gösterin. Kesinlikle her tuvaletten sonra genital temizliğinizi yapın. Genital organını sabunla yıkamayın. Çünkü sabunla yıkamak oradaki yararlı bakterilerin gitmesine neden olur. Sadece su ile yıkayın ve tuvalet kağıdıyla iyice kurulayın. Her gün iç çamaşırınızı değiştirin. Akıntınız fazla oluyorsa günlük ped kullanın.
Kadının kitabı.com özel haberidir izinsiz kullanılamaz …

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz