Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Kırışıklık ve Cilt Kanserine Neden Olan Işınlar

UVA ve UVB ışınlarının farkları nelerdir ve cilt üzerinde ne gibi sonuçlar doğurur?
Güneşten gelen zararlı  UV (ultraviyolet) ışınlarına herkes maruz kalır. Güneşin yaydığı UV ışınları 3’e ayrılır. Bunlar yeryüzüne ulaşması ve etki etmesine bağlı olark sınıflandırılmışlardır. UVA, UVB ve UVC ışınlarından en zararlı olanı ise UVA’dır. UVC ışınları ise ozon tabakasından, oksijenden, karbondioksit ve su buharından geçemeyerek yeryüzüne ulaşamaz.

[ads2]
Stratosphere= Stratosfer katmanı
Ozone= Ozon tabakası
Skin surfaca= Cilt yüzeyi
Epidermis= Üst deri
Dermis= Alt deri
Hypodermis= Deri altı bağ dokusu

UVB Nedir ? Zararları Nelerdir?
Güneş yanıklarınının asıl sebebi UVB ışınlarıdır. Yazın  tenimizin kararmasının sebebi  bu ışınlardır. Güneş yanıkları ve alerjik tepkilerle cilt kanseri hastalığına sebep olabilir. Yani UVB ışınları “güneş yanıklarını” temsil eder. Solaryumda bronzlaşmak için kullanılan sistem de UVB ışınlarıdır. Alerjik reaksiyonlara ve cilt kanserine neden olabilecek türden olan bu ışınlardan kendimizi korumamız şarttır.

UVA Nedir?  Zararları Nelerdir?
% 95’i Yeryüzüne ulaşabilen ve en zararlı olan UV ışınlarından biri olan UVA atmosferden ve ozon tabakasından kolaylıkla  geçer. Cildin yaşlanmasının  en büyük sebebi de bu zararlı ışınlardır. UVB ışınlarının aksine bulut ve camdan geçerek deri altına kadar işyeyebilmektedir.
Herhangi bir acı sızı duyulmaz fakat uzun vadede hücrelerin yapılarının değişmesiyle yaşlanma, hamilelik maskesi ve leke şeklinde pigment bozukluklarına neden olur.
Elastin ve kolajen liflerinin bozulmasıyla cildin sıkılığını yitirmesine ve çizgilerin oluşmasında oldukça etkilidirler.
Siz de güneşin  zararlı etkilerini ve  sonuçlarını biliyorsunuz. Güneşin  en dik geldiği zamanlarda dışarı çıkmamaya ve  gerekli önlemleri alarak çıkmanızı tavsiye ediyoruz.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz