Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Ünlülerin Normal Doğum Tercihi ve Doğum Hikayeleri

[ads2]Bütün anne adaylarının kafası karışık! Bazıları normal Doğum bazıları ise Sezaryen Doğum yap diye ısrar ediyor. İki arada bir derede kaldıysanız işte size ünlü kişiler Doğum  tercihlerini hangi yönden kullanmış.

Demet Şener

2006’da normal doğum yaparak dünyaya getiren Şener bakın ilk bebeği İrem için ne dedi. “Doğum yapmak Allah’ın verdiği bir yetenek” diyerek, “7 saat boyunca doğum sancısı çektim. Yoga hocam da yanımdaydı. Düzgün nefes almamı sağladı. Doğumda hiç bağırmadım. Ama bebeğimi görünce 3 gün ağladım.”
2009’da 2. çocuğu Ömer’i de normal yolla dünyaya getirdi.

Çağla Şikel

Emre Altuğ’dan iki çocuk yapan güzel oyuncu Çağla Şikel, iki çocuğunda da normal doğumyaptı. İlk heyecanını bizimle şöyle paylaştı.
Hamileliğimi öğrenir öğrenmez ilk andan itibaren normal doğum olmasını çok istedim ama endişelerim de vardı. Doğum günü gelip çattığında korkunun yerini heyecan aldı. Doğum öncesi ve sırasında, doğum koçum Ayşe Öner bir an olsun yanımdan ayrılmadı. Beni doğuma ruhsal ve bedensel olarak hazırladı. Müthiş bir deneyim yaşadım… Epidural anestezi aldım ve ağrı çekmedim.”

Pınar Altuğ

Pınar Altuğ, 12 saat  boyunca doğum sancısı çekmesine  rağmen  yine de kızı Su’yu normal doğum yaptı. Ve sözlerine asla pişman  değilim diyerek hikayesine şöyle devam etti. Hamileliğimi öğrenir öğrenmez normal doğuma hazırdım. Tercih ettim çünkü doğru ve doğal olanı bu. Sonuçta sezaryen bir müdahale ve ameliyat. Hamilelik kursuna giderek hazırlandım. Normal doğum büyük avantaj çünkü doğurduğun an doğumla ilgili konu kapanıyor. 12 saat sancı çektim, doğumhaneye girdiğimde sancım bitti. Maalesef bu nedenle suni sancı verildi. Ardından sadece yarım saat “epidural anestezi” uygulandı. Yine de 10 kere daha doğursam normali tercih ederdim.”

Nurgül Yeşilçay

Seksi ve başarılı manken Nurgül Yeşilçay, Cem Özer ile evli iken ilk bebeği  Osman Nejat’ı suda doğurdu.İşte ilk heyecanı;
“Nasıl oldu bilmiyorum. Gerçekten suyun ağrıları aldığını düşünüyorum. Cem’e de büyük katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Aslında çok rahat bir doğum oldu. Yaklaşık 20 saat kadar bir sancım oldu. Sonunda sağlıklı bir bebek doğdu. Hep onu seyretmek istiyorum. Dünyanın en güzel tablosu ve en güzel sineması gibi devamlı ona bakmak istiyorum.”

Gülben Ergen

Güzel sanatçımız  Gülben Ergen de, ilk bebeği olan Atlas’ı normal doğum yaparak dünyaya getirdi.İşte  Gülben’in ilk hikayesi;“Sabaha karşı 4.30’da beni uykumdan uyandıran olağanüstü duygu, 9 aydır iç içe yaşadığımız yolculuğun son saatleriydi… 8 saat sürdü büyük mücadele, kavuşabilmenin dualı mücadelesi… Niçin sezaryen olmadın diyenlerle doluydu her yer. Ben istedim hissetmeyi an be an, ayık olmayı, yaşamayı, acıysa adı… Acımayı… Yeter ki hissetmeyi istedim ve hissettim. 13.45’te ağlamaktan şişmiş gözlerim oğlumu gördü. Sol omzum kutsal oldu, her yer mis koktu.”
Atlas’tan sonra tekrar ikizlere  hamile kalan Gülben Ergen normal doğum yapmak riskli olduğu için sezaryen doğum yaparak 15 gün erken doğurdu.

[ads1]
Sibel Can

Üç çocuk sahibi olan Sibel Can, Engincan ve Melisa’yı genel anestezi yaptırarak sezaryen doğumu seçti., küçük oğlu Emir’i ise epidural anestezi yaptırarak sezaryan doğum ile dünyaya getirdi. İlk çocuklarını sezaryenle dünyaya getirdiği için 3. çocuğunu da sezaryenle dünyaya getirmek zorunda kaldı.
“Normal doğumdan inanılmaz korkan biriyim. Canım çok tatlıdır. Çok korktuğum için ilk doğumlarımda sezaryeni tercih ettim. Ama Emir’i epidural sezaryanla doğurdum. Doğumu ilk defa hissettim, inanılmaz bir duygu. Keşke Engincan ve Melisa’da da böyle bir şey olsaydı.”

Deniz Akkaya

2009 yılında New York’ta 18 saat sancı çekip  normal doğum yapan Akkaya ilk heyecanını bakın nasıl dile getiriyor; “Doğuma normalde 10 gün vardı ama suyum geldi. Doğum koçumu aradım, Vivien’i… ‘Evet, doğuruyorsun’ dedi. Arkadaşlarım arabayı o panikle o kadar hızlı sürüyorlardı ki, polis durdurdu. Hamile olduğumu görünce ambulans çağırdılar, apar topar götürdüler hastaneye. O ana kadar her şey heyecanlı gidiyordu, kızıma anlatacak bir hikaye, diye düşünüyordum ama sancı dört dakikada bir gelmeye başlayınca işin eğlencesi kalmadı. Doktor kontrol ederken, ‘Bebeğin kafası görünüyor’ dedi. Ayşe’nin bir omzu ve kafası çıkmıştı. Doktor bana ‘Hadi sen al çıkar geri kalanını’ dedi. Vivien video’ya çekti. 3 dk sürmedi doğumum.”

Meryem Uzerli
Can Ateş’ten olan bebeğini  10.02.2014 tarihinde  Almanya’da normal doğumla suyun içinde dünyaya getirdi.
Haberin detayları için tıklayın

İlginizi Çekebilecek diğer yazılar…

Sezaryen Doğum Nedir? Sezeryan Doğumu Gerektiren Sebepler
Sezaryen Doğum ve Sezaryen Doğumun Avantajları
Sezaryen Doğumun Zararları (Sezaryen Doğum Videosu)

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sebahat nur dedi ki:

    yediğimiz içtiğimiz normal/doğal oluyor da neden iş çocuk doğurmaya geldiğinde normal yada doğal doğum olmuyor anlamıyorum. Benden söylemesi yakında bilim diyecek ki: “Normal doğum kadınları gençleştiriyor, sada sağlıklı yapıyor, bilmem ne kanserinden koruyor” işte o zaman herkes normal doğum yapmaya başlayacak. İlla kadınlar bunu mu duymak istiyor anlamıyorum.
    Ben bir anne olarak size tavsiye ediyorum. Her şeyin doğalı iyidir. Doğumun da. Yaratılışında o var. neden bozuyorsunuz!

  2. GaMze dedi ki:

    Normal doğum yaptım ve hiç bir problemim yok şükür. bana da herkes “sezaryen yap sezaryen” dediler ama ben de sezaryen doğumdan korktum. Uyuşturup karnı kesiyorlar. Ben kestiremezdim karnımı doğal yaptım. Hamilelik zamanımda da spor yürüyüş yaptım. Doğumum çok zor geçmedi. Allah yardım ediyor sonuçta.