Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Kasım 2018

Türkiye’de kadınların Yasal Hakları Nelerdir?

Her ne kadar kadın ve erkek eşit dense de aslında biz kadınlar bunun böyle olmadığını hem görüyor hem de birebir yaşayarak görüyoruz. Ama yine de haklarımızın neler olduğunu bilmemiz gerekir.Türkiye'de kadınların Yasal Hakları Nelerdir?
“AİLE KORUNMASI” Kanunu

Fiziksel, psikolojik ve ekonomik olarak şiddete maruz kalan kadınların yapması gerekenler:
Size en yakın karakola gidip maruz kaldığınız durumla ilgili şikayette bulunun ve bir tutanak tutturun. Adli Tıp Kurumu’na giderek rapor alın.Eğer isterseniz Cumhuriyet Başsavcılığı’na da başvurabilirsiniz. Cumhuriyet Başsavcılığa Adli Tıp Kurumu’ndan rapor istediğinizi de dile getirin.
Bu yasadan yararlanmak için dilekçeyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak aile içi şiddete maruz kaldığınızı bildirin. Savcı, yasanın uygulanması için konuyu Aile Mahkemesi’ne iletecektir.

Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmadan nöbetçi aile mahkemesi’ne vereceğiniz dilekçe ile de bu yasadan yararlanabilirsiniz
Ailenin Korunmasına Dair Yasa”dan yararlanırken hiçbir şekilde ücret talep edilmez.
Türk Ceza Kanunu

Aile içi ve toplumsal alanda fiziksel, duygusal veye cinsel şiddete uğrayan bireyler için Türk Ceza Kanunu’na göre suç sayıldığının altı çizildi. Buna göre:
“Eş veya diğer aile bireylerinden biri bu şiddet türlerinden herhangi birine maruz kalırsa, hem Ailenin Korunmasına Dair Yasa hükümleri uyarınca ailenin korunmasını isteyebilecek, hem de Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulabilecek”

Cinsel şiddete maruz kalan kadının, yapması gerekenler:
Olayın olduğu en kısa süre içinde polis veya jandarma karakoluna giderek ve eylemde bulunan kişi/kişilerden şikayetçi olun. Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmenizi, tecavüzün veya yaralanmanın doktor raporuyla kayıt altına alınmasını isteyin. Olaydan sonra Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe yazarak da başvuru yapabilirsiniz. Tecavüz sırasında suçlunun üzerinizde  sperm veya başka bir doku örneği elinizde varsa bunları saklayın ve Cumhuriyet Başavcılığı’na bildirin.

TÜRK MEDENİ KANUNU

Aile içinde kadın ve erkek eşitliğini temel alan yeniden düzenlenmiş Türk Medeni Yasası’na göre kadın haklaınrdan bazıları şunlardır:
Kadın ve erkekler 17 yaşını doldurmadan evlenemezler. İstisnai bir durum dışında ve 16 yaşını doldurmuş olma şartıyla, hakim kararı ile evlenmenize izin verilebilir. Herkes evleneceği kişiyi önceden seçme hakkına sahiptir. Evliliğe zorlanıyor iseniz Cumhuriyet Başavcılığı’na şikayette bulunabilirsiniz.
İçinde yaşadığınız aile konutunu kocanız sizin rızanız olmadan başkasına satamaz, kira sözleşmesini fesh edemez.. Buna engel olmak için tapu kütüğüne ‘aile konutu’ şerhi verilmesini talep edebilirsiniz.
“Meslek ve yapacağınız iş konusunda kocanızın izni olmak zorunda değil. Çocuğunuzun velayetini kullanırken, kocanız ile eşit haklara sahipsiniz. Kocanız ile birlikte veya ayrı yerde yaşarken yada boşanma davası sürecinde nafaka isteyebilir ve Nafaka davasını Türkiye ülke sınırları içerisinde her yerde açabilirsiniz.
Birlikte yaşam nedeniyle can güvenceniz, ekonomik güvenceniz veya ailenizin huzuru ciddi şekilde tehlikeye girdiyse ayrı yaşama hakkına sahipsiniz. Ailenin maddi mal varlığının korunmasını talep edebilir kocanızın mallar üzerinde bulunan tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasını hakimden isteyebilirsiniz.”

Boşanma davası sürecince ve boşanma sonrası
*Kocanız size;
*Kötü muamelede bulunuyorsa,
*Canınıza kast ediyorsa,
*Gurur-onur  kırıcı davranışlarda sergiliyorsa,
*Küçük düşürücü suç işlemiş ise,
*Haysiyetsiz bir yaşam sürdürüyorsa,
*Gayri resmi başka bir ilişkisi varsa,
*Evini terk ettiyse,
*Tedavisi mümkün olmayan akıl hastasıysa,
*Şiddetli geçimsizlik nedenlerinden  birini yada birkaçını göstererek boşanma davası açabilme hakkına sahipsiniz.
Kocanızdan maddi/manevi tazminat alma hakkına sahipsiz. Boşanma süresince ve süresiz olarak nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Boşanma kararının sonuçlanmasında çocukların velayetinin size verilmesini ve nafaka isteme hakkına sahipsiniz. Kocanızda kalmış olan çeyiz, özel ev eşyalarınız ile ziynet eşyanızın size iade edilmesini veya karşılığının ödenmesi talebinde bulunabilirsiniz.

Evlat edinme
Evlat sahibi olmak eskiye nazaran daha kolay. 30 yaşında ve minimum 5 yıllık evli iseniz  yapmanız gereken minimum 1 yıl çocuğa bakmış ve eğitimini sağlamış olmak şartıyla evlat edinebilirsiniz.(Medeni Kanun 305)Türkiye'de kadınların Yasal Hakları Nelerdir?

İŞ KANUNU

Kadınların İş Kanunu kapsamındaki haklarından bazıları:
İş ilişkisi içerisinde din, dil, ırk, cinsiyet, siyasi görüş, felsefi düşünce gibi özel sebeplerden dolayı kimseye  farklı muamelede bulunulamaz. Cinsiyetiniz, medeni haliniz, aile içi yükümlülükleriniz, hamilelik, doğum veya süt izni haklarınızı kullanmak iş sözleşmesinin feshi için geçerli bir neden olamaz. Geçerli olmayan bir neden ile iş sözleşmeniz feshediği zaman  işe geri girme talebinde bulunabilirsiniz.

Geçersiz nedenle iş sözleşmeniz sonlandırıldığında veya fesih bildiriminde herhangi bir  neden belirtilmemişse tazminat ve diğer işçi haklarınızın talebinde bulunabilirsiniz. Şayet ödemezlerse 1 ay içinde iş mahkemesine başvuruda bulunup dava açabilme hakkınız doğar.

Herhangi bir işte çalışırken evlendiğinizde, evlilik tarihinden itibaren 1 sene içinde kıdem tazminatını alıp işten ayrılma hakkına sahipsiniz. Resmi olarak işe başladığınız gün, kanun gereği sigortanız başlar.İşven çalıştığınızı Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmezse işe giriş bildirgenizi siz  de vererek başlatabilirsiniz

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz