Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek ve Ayrıntıları

    Bebekler bir ailenin en güzel meyvesidir. Her çift belli bir süre sonra bebek sahibi olabilir. Ancak bazı hastalıklar sonucu bu durum normal yollarla olmayabilir. Bu durumda ise Tüp bebek nasıl yapılır?, konu başlığı devreye girer. Günümüzde pek çok teknolojik gelişmeler sayesinde bu tedavilerin başarı yüzdesi oldukça fazladır. Bu tedavi süreci çeşitli aşamalardan oluşur.

Eğitim ve Yumurtalıkların Tüp Bebek Nasıl Yapılır?Baskılanma Aşaması

    İlk aşamada eğitim bulunur. Bu eğitimlerde tedavinin genel gidişatı üzerinde çiftlere bilgiler verilir. Tedavinin nasıl işleyeceği anlatılarak ilaçların nasıl kullanılacağı gösterilir. Ve onay için gerekli formlar imzalatılmaktadır. Daha sonrasında ise yumurtalıkların baskılanması aşamasına geçilir. Tedavinin özünde kadınlarda yumurtalıkların tamamının kontrol altına alınması vardır. Bu nedenle öncelikle ilaç tedavisi uygulanacaktır. Bu ilaçlar genel olarak bakıldığında yumurtlama dönemlerini kontrol altına alacak ve kullanılan ilaçlarla istenilen zaman aralığında yumurtalamanız sağlayacaktır. Bu işlem için cilt altına uygulanan enjeksiyonlar kullanılır ve burun spreyi ile bu aşama tamamlanacaktır.

Tedavinin başarılı olmasında kadının yumurtalıkların üretilen yumurta sayısı önemlidir. Bu aşamayı destekleme adına Tüp bebek nasıl yapılır?, sorusunun cevabı olarak üçüncü aşamada yumurtaların uyarılması amacı ile yumurtaların gelişimi için yumurtalıklarını uyaran ilaçlar kullanılır. Bu şekilde tedavi on gün devam edecek ve sonrasında yumurta gelişimi takip edilecektir. Kontrol edilirken ultrasonografiniz yapılacak ve karnınızdan hormon düzeyleri kontrol edilecektir.

Dördüncü aşamada ise yumurtaların toplanması vardır. Gelişimin takip aşamasında yeterli sayıda yumurta oluştuğu görüldüğü anda yumurtaların toplanma işlemine geçilir. Genel anestezi işlemi altında yapılabilecek bu operasyon uyutucu ilaçlar verilerek te yapılabilir. Aynı gün içerisinde sperm hücreleri ile döllenme sağlanır. Ve bu aşamadan sonra laboratuvar işlemlerine geçilir. Bu aşamada Tüp bebek nasıl yapılır? başlığı altında bir gün sonra döllenen yumurta sayısı hakkında çifte bilgi verilir ve bu kısımdan sonra 2 ve 5 gün içerisinde bu alanda en kaliteli döllenen yumurtalar arasından seçimler yapılarak embriyo transferine geçilir.Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Embriyo Transferi

    Bu işlem basit bir muayene gibi yapılır ve bu işlem için anne adayının bol su içerek idrar torbasını doldurması yeterli olacaktır. Anestezi işlemine gerek kalmaksızın transfer yapılır. Embriyolar rahim içerisine yerleştirilir. Geri kalan embriyolar var ise çiftlerin kararına bağlı bir şekilde dondurulabilecektir. Sonucun olumsuz olması durumunda bu dondurulmuş embriyolar, yapılan onca işlemlere gerek kalmadan da anında kullanılabilecektir.

Transfer aşaması tamamlandığında birkaç saat dinlendikten sonra çiftin evine gitmesine izin verilir. Anne adayının bu günü dinlenerek geçirmesi önemlidir. Bu aşamadan sonra ise gebelik oluşumunu destekleyecek estrojen, Progesterone ve HCG takviyesi de yapılabilir. Tüp bebek nasıl yapılır?, başlığı altında embriyoların transferinden sonra bu ilaçlara başlanmaktadır. Tüm bu zorlu aşamaların sonucunu ise 14 gün sonrasında yapılacak gebelik testi ile anlamak mümkün olacaktır. Bu zaman aralığı çiftler için geçmek bilmeyen bir zaman olmakta ve heyecanlı bekleyişin sonucunda olumlu bir haber alındığı andan itibaren üç hafta içerisinde bebeğin kal atışları duyulabilecektir. Anne ve baba adaylarının en mutlu oldukları ve hiç unutmayacakları anlardan biri olan o ilk kalp atışlarını duydukları an olacaktır.

İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER:

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz