Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Geçer?

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Geçer?

En başta çocuklar hiç olmadık kısımlara resim çizebiliyorlar. Bilhassa duvar kağıtlarının üstünde tükenmez kalem ile becerilerini göstermekten çok daha mutlu olurlar. Ancak ne yazık ki evin belirli yerlerinde olan tükenmez kalemle çizilmiş şekiller, anne ve babaların hoşuna gitmeyecektir. Duvar kağıtlarının yanı sıra elbiselerde yani kumaşlarda da çizim yapıldığı, çocuklar üzerinde görülebilen bir durumdur. Çocukların çizimlerine maruz kalan eşyalarda meydana gelen bu çizikleri çıkarmak için belirtilen bazı ipuçları mevcut haldedir.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? ve hangi işlemlerin yapılması gerekir? Bu gibi konular hakkında net bilgiler edinmeniz gerekir. Aslında tükenmez kalem lekesini çıkarabilecek birden fazla yöntem mevcut haldedir. Bu yöntemlerden herhangi birini ya da istediğinizi değerlendirerek sizler de böylesine zor bir lekeden kurtulabilirsiniz.Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Geçer?

Hangi Zemine Nasıl Uygulama Yapılması Gerekir?

İlk olarak sıkça karşılaşılan durumlardan bahsetmek gerekir. Sentetik kumaşların üzerinde görülen tükenmez kalem lekeleri de genelde karşımıza çıkan durumlardan biridir. Bu kumaş üzerinden lekeyi çıkarabilmek için öncelikle lekeli olan bölgeye bol miktarda saç spreyini sıkmanız gerekir. Daha sonrasında da kuruması için bekletmelisiniz. Kurumuş olan spreyi yumuşak uçlu bir fırça yardımıyla fırçalamalı ya da kuru ve temiz bir bezle de silerek kurtulabilirsiniz. Ancak sildikten sonra da kesinlikle temizlediğini yeri yıkamanız gerekir.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? sorusu genelde renkli kumaşlar için de sorulabilecek bir sorudur. Bu kumaşın üzerinde bulunan tükenmez kalem lekesi için uygulanması gereken bir yöntem bulunmaktadır. Hardal tozunu bir krem kıvamı şeklinde olana kadar sulandırmalısınız. Daha sonrasında hardal tozu, krem formuna geldiğinde lekeli olan bölgeye sürmeli ve yaklaşık 15 dakika kadar beklemeniz gerekir. Bekledikten sonra da normal bir şekilde yıkamalı ve temizlemelisiniz. Uygulanabilir bir başka yöntem de saf alkol kullanarak lekeden kurtulmaktır. Lekenin olduğu bölgenin arka kısmına kağıt havlu ya da peçete gibi emici özelliği bulunan bir kağıt koymalısınız. Daha sonrasında lekenin üst kısmını 90 derecelik saf alkol içerisine batırılmış olan bir parça pamukla silmeniz gerekir.

Tükenmez Kalem Lekesinden Kurtulmanın Yolları

Duvar kağıtlarının üzerinde yer alan tükenmez kalem lekesinden kurtulmak için de temiz bir bezi nemlendirerek arasına karbonat eklemelisiniz. Daha sonrasında lekeli olan bölgeyi çok fazla bir baskı uygulamadan silmeniz gerekir. Plastik duvar ya da tahta eşyalarda mevcut olan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? derseniz eğer çok basit bir uygulama söz konusudur. Bol sabunlu bir suyla baskı uygulayarak silmeniz gerekir.

Bazı zor olan lekeler için de lastik silgiler ile silerek kurtulmanız da mümkün olabilir. Ayrıca saç spreyleri, tükenmez kalem lekelerini çıkarabilmek için etkili olup olmadığı da tartışılan bir konudur. Su ve saç spreyi, tükenmez kalem lekelerinde tercih edilebilir. Ancak bu şekilde bir uygulama yaparak problemi çözerken bir başka probleme de yol açabilirsiniz. Bunun nedeni ise saç spreyinin içerisinde lanolin, alkol ve reçineler gibi yağlar yer almasıdır. Saç spreylerinde bulunan alkol, özellikle ipek üstünde renk bozulmalarına yol açabilir. Bununla birlikte yağlar ve diğer terkip maddeleri de çeşitli lekelenmelere neden olabiliyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz