Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Sosyal Medya Genç Kızları Fuhuşa Sürüklüyor

[ads1]Son dönemlerde hızla artan sosyal medya kullanımı, genç kızlar üzerindeki olumsuz etkileri de beraberinde getiriyor. Dün internet sitelerine düşen ve ABD’de yaşanan ilginç olay üzerine sosyal medyanın gençler üzerindeki etkilerini sizler için araştırdık. 12 yaşındaki bir genç kızın cep telefonunda cinsel içerikli mesajı ve Facebook hesabındaki iç çamaşırlı görüntüleri fark eden bir anne kızını kemerle döverek cezalandırdı. Gazete sayfalarında ya da televizyon haberlerinde izlediğiniz bu olayın nedeni aslında çok ilginç. Psikologlar özellikle genç çocuklarınızı, sosyal medya sitelerinden uzak tutmanız hususunda uyarıyor. Eminim hepiniz 2013 yılında vizyone giren Disconnect (sanal hayatlar) filmini hatırlayacaksınız, fakat şunu söylemeliyim ki şu anki durum bir film senaryosunun anlattığı kadarından çok daha vahim.

sosyal medyadaki tehlike

[ads2]Sosyal medya he ne kadar sanal ortamlarda birbirimizle iletişim kurmamızı kolaylaştırsa da, gerçek hayatta bireyi kişisel ilişkilerden koparan bir noktaya geldi. Psikologlar özellikle sosyal medya sitelerinin pornografik içerik barındırdığı ve özellikle genç kızlara yönelik tehdit unsurları bulundurduğu için dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulunuyor. Sosyal ağlar üzerinde her ne kadar denetim mekanizması çalıştırılsa da, 1 milyarın üzerinde üye sayısı ile Facebook her dakika binlerce yeni üye ve yeni içerikle karşı karşıya. Türkiye’de Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği “Gençler Sosyal Medya’da Ne Yapıyor” konulu anket çalışması oldukça ilginç sonuçları ortaya çıkardı. 15- 29 yaş arası 57 bin kişinin yanıtladığı anket çalışmasında gençlerin boş vakilerinin yüzde 87’si sosyal medya araçlarını kullanmakla geçiyor. Anket sonuçlarına göre katılımcıların sosyal medyada buldukları en önemli şeyin özgürlük olduğu belirtiliyor. Uzmanlar sosyal mecralardaki özgürlük arayışının bireyi hataya sevk edebileceği ve güvenilmez kişilerle arkadaşlık kurabileceği konusunda aileleri uyarıyor.

Özellikle sohbet ortamları ve kimlik gizlenmek suretiyle dahil olunan platformlarda kullanıcıların tanımadıkları kişilerle uzun süre sohbet ettikleri ve sanal arkadaşlıklar kurdukları belirtilmekte. Sanal arkadaşlıkların belirli bir süre sonra istenilmeyen sonuçlar doğurabileceği gerçeğinden hareketle özellikle genç kızların sosyal medya kanalları aracılığıyla kandırılarak tuzağa düşürüldüğü de rastlanılan tehlikelerin içerisinde yer almakta.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz