Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2018

Sonbahar Detoksu İçin 6 Mucizevi Besin

[ads1]Kış mevsiminin en kötü taraflarından biri de kişiyi hareket etme isteğinden uzaklaştırırken aynı zaan da da metabolizma hızı iyice düşürmesidir. Bu yüzden kışa formda girmeniz için sonbahar da mucievi etkiye sahip 6 faydalı besini sizlerle paylaşmak istedik. Bu yiyecekleri tükettiğinizde daha dinç daha sağlıklı ve daha zinde olduğunuzu siz de fark edeceksiniz. İşte  sonbahar detoksu için hazırladığımız 6 mucizevi besin önerisi.

1. Kırmızı Turp

Kara turbun balla karıştırılıp tüketildiğinde öksürüğe iyi geldiğini çoğumuz biliyoruz. Kırmızı turp da safra akışını düzenliyor ve karaciğerin de sağlıklı çalışmasına destek oluyor. Ayrıca sindirimin yavaşlamaya başladığı bu dönemde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor.

2. Zerdeçal

Türk kültüründe ve Türk mutfağında çok bilimeyen ve tercih edilmeyen  zerdeçal baharatını genellikle  Hintliler ve Çinliler çokça kullanıyorlar. Biz çok fazla yemeklerimizde tüketmesek de anioksidan özelliği sayesinde yaşlanmayla alakalı birçok sorunla mücadele ederek vücudun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

sonbahar detoks3. Limon

Limon, içerdiği sitrik asit sayesinde birçok yararlı bileşenin vücutta daha iyi sindirilmesine  ve emilimine destek olur. içerdiği vitaminler ve bileşenler sayesinde kışın vazgeçilmezi olan limon ve iyi bir antioksidan özelliği de taşıyor. Bu yüzden içtiğiniz suyun pH dengesini düzenlemesi için suyunuza birkaç damla limon damlatarak için ve salatalarınızda bol bol yer verin.
Suyunuza Limon sıkmanız için 7 neden! adlı yazımızı okumak için tıklayın.

4. Sarımsak

Sarımsağın içinde bulunan Allicin adlı madde, sarımsağın çiğ olarak çok fazla tüketilmemesine neden oluyor. Birçok derde deva olan, kalbi koruyan ve  bağışıklığı destekleyen sarımsak aynı zamanda içinde bulunan sülfür bileşenlerinin detoksifikasyonun desteklenmesinde de rol oynuyor. Sarımsağı hayatınızdan tamamen çıkarmayın ve daha fazla faydasını görmek için yemeklerin yanında çiğ olarak tüketmeye özen gösterin.
Ağızdan soğan sarımsak kokusu nasıl çıkar adlı makalemizi okuyarak bu sorunu nasıl çözeceğinizi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

5. Enginar

Pek çoğumuz enginarın tadını dahi bilmesek de artık mutfağınıza sokmanın zamanı geldi. Karaciğerinizin daha sağlıklı çalışması için mutlaka enginar tüketmeye özen gösterin. Koleretik adlı maddeiçeren enginar, safra salgılanmasını artırıcı etkiye sahiptir.

[ads2]6. Lahana turşusu

Fermente edilmiş (mayalandırılmış, başkalaştırılmış olan) lahana sebzesi probiyotik ve bol miktarda da lif içerir. Probiyotikler, sağlıklı bir sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Bağırsaklar sadece sindirim değil aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren milyonlarca iyi bakteriyi de üzerinde bulundurur. de destekleyen trilyonlarca bakteriye ev sahipliği yapar.  Kabızlık gibi sindirim problemi ile başınız belada ise lahanadan yapılan yiyeceklere menülerinizde daha fazla yer vermelisiniz.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz