Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Somatizasyon Bozukluğu

[ads1]Şöyle bir durum düşünün. Vücudunuzda kaynağı belirsiz ağrılar ve sancılar hissediyorsunuz, doktora gidiyorsunuz tahliller yapılıyor, tetkikler yapılıyor fakat o da nesi? Yapılan tahlil sonuçlarından, doktor muayenelerinin ardından hiçbir sorun görünmüyor. Bahsettiğimiz duruma düşen yakınlarınız olduğundan eminiz. Sabahtan akşama kadar oflanıp sızlanırlar, doktora götürdüğünüzde ise sapa sağlam olarak karşınıza çıkarlar. Sebebi belirsiz sancılar çektiklerini iddia ederler, fizyolojik açıdan sebepsiz kas ağrıları, baş ağrıları, kalp çarpıntıları gibi sağlık sorunları yaşadıklarını belirtirler fakat hiçbir zaman Somatizasyon bozukluk yaşadıklarının farkına varamazlar. Eski Yunanca’da “Soma” kelimesi “bedeni” ifade etmektedir. Somatizasyon bozukluk ise ruhsal problemlerin bedene yansıması olarak tanımlanan psikolojik bir hastalık olarak belirtilmektedir.

somatik bozukluk

Tıbbi tetkiklerle çözülemeyen fizyolojik problemlerin Somatik bozuklukları temel sebepleri olarak görüldüğünü açıklayan psikiyatrisler, psikolojik destek olmadan bu rahatsızlığın düzelmeyeceği konusunda hem fikir. Somatizasyon bozukluğunun nedenleri tam olarak bilinmemesine karşılık, ailesel nedenler, çevresel etkenler, stress bu hastalığı tetikleyici unsurlar arasında görülmektedir. Uzmanlara göre kadınlarda Somatizasyon bozukluklara, erkeklere nazaran daha fazla görülebilmektedir. Yalnız yaşamak, sosyal çevreden uzak bir yaşam sürmek, işsizlik somatizasyon bozuklukları arttıran nedenler arasında olabilmektedir.

[ads2]Somatizasyon Bozukluk genellikle mide krampları, kas ağrıları, bulantı, kusma, şişkinlik, cinsel isteksizlik, cinsel bozukluk şeklinde kendini göstermektedir. Belirttiğimiz tüm bu nedenlerin fizyolojik olarak hiçbir sebebi bulunmamaktadır. Tamamen psikolojik temelli olarak ortaya çıkan bu rahatsızlıklar birtakım psikiyatrik tanılarla tespit edilebilmektedir. Kadınların çoğunda Somatizasyon bozukluk orgazm olamama gibi sorunlarla birlikte baş göstermektedir. Doktora giderek yaptırdığınız tüm testler negatif çıkmakta ve sorunun kaynağı anlaşılamamaktadır. Unutmayın ki, Somatizasyon bozukluğu hastaları hiçbir zaman rol yapmamaktadır.

Somatizasyon Bozukluğun tedavisi ise bazen zaman alabilir. İlk olarak anlaşılamayan somatizasyon bozukluk uzun süre teşhis edilmeye çalışılır. Bazen fizyolojik sebepli olduğundan şüphe edilerek uzun süre ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinden sonuç alınmamasının ardından psikolojik sebep şüphesi doğmakta ve Somatizasyon rahatsızlık teşhis edilebilmektedir. Bu nedenle psikolojik diğer hastalıklarda olduğu gibi bunda da tedavi süresi oldukça uzundur. Hastaya psikolojik sebepten dolayı bu rahatsızlıkları yaşadığı bilgisi mutlaka verilmeli ve hasta ruhsal yönden rahatlatılmalıdır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz