Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Soğuk Algınlığına Birebir Bitki Çayları

[ads1]Mevsim geçişlerinde souk algınlığı ve üşütme gibi hastalıklardan korunmak için öncelikle kimyasal ilaçlar yerine bitkisel olarak önlemleri almamız gerekir. Havaların bu yıl birden soğuması ve kış mevsiminin kendini erken hissettirmesi birçok kişiyi hazırlıksız yakaladı ve şimdiden herkes de bir kırgınlık bir halsizlik söz konusu oldu.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde öğretim üyesi olan  Prof. Dr. Erdem Yeşilada, soğuk algınlığı belirtilerinin ilk hissedildiği bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve olası salgın hastalıklardan korunmak için bu bitkilerin çayını içerek korunulabileceğinden bahsediyor.

Mürver bitkisi

İçinde bulunan flavonoitler ve antosiyaninler sayesinde hem  antioksidan etkisine sahiptir hem de  vücudun direncini artırmaya yardımcıdır.

Melisa yaprağı

Bu bitkinin yapraklarında bulunan sulu özütünün antiviral etkisi vardır.
Kış mevsiminin soğuk havası nedeniyle çabuk şişen bademcikler ve iltihaplanmalarda melisa yapraklarından yapılan çayın içilmesi hızla iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Zencefil

Birçok derde deva olan biraz acımtrak tadıyla ama ferahlatıcı özelliğiyle  her yerde kullandığımız zencefil kışın limon ile yapılan sıcacık çay soğuk algınlığına birebir bitkisel ilaçtır. Sindirim problemlerine de iyi gelen zencefil limonda bulunan c vitamini ile birleştirildiğinde boğaz ağrısında ve öksürüklerde  de inanılmaz etki gösteriyor.

[ads2]Karabiber tanesi

Yemeklerimize apayrı bir lezzet katan soframızın vazgeçilmez baharatı kışın yardımımıza koşan oldukça değerli bir bitkidir. Karabiber tanesi nane limon ile kaynatılıp içildiğinde soğuk algınlığı, ağrı kesici  ve ateş düşürücü olarak da rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle terlemek isteyen kişiler bol karabiber taneli nane limon kaynatıp içerse buram buram terlemenize yardımcı olacaktır.

Zeytin yaprağı

Yapaılan araştırmalara bakıldığında iyi bir iltihap söktürücü ve ağrı kesici olarak romatizma ve osteoartrit gibi problemlerin olması durumunda kullanılır.
Kadının Kitabı.com özel haberidir. İzinsiz kullanılamaz…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz