Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Aralık 2018

Sistit Hastalığı Nedir? Sistit Tedavisi Nasıldır?

[ads1]Bazı durumlardan bünye dışındaki mikrobik unsurların idrar torbasına nüfus ederek, mesaneyi iltihaplandırması olarak tanımlanan sistit hastalığı, özellikle günümüzde iyice yaygınlaştı. Kadınların kabusu haline gelen sistit, hemen hemen her kadında hayatında bir veya birkaç kez görülebilmekte. Erkeklere nazaran kadınlarda, idrar yolu olan üretra daha kısa olduğundan dışarıdaki mikroplar mesaneye daha rahat ulaşabilmekte ve bölgede üreyip mikrobik açıdan tehlike yaratmaktadır. Mikropların mesaneye ulaştıktan sonra meydana getirdiği kimyasal reaksiyon, kısa süre içerisinde iltihaplanmaya başlamakta, hatta böbrekleri tehlikeye sokacak kadar ilerleyebilmekte.

Sistit Hastalığının Nedenleri

Tuvaletlerde Hijyene Dikkat Edilmemesi

Sistit hastalığının en önemli sebebi olarak görülmekte. Genellikle umumi tuvaletlerde hijyene dikkat edilmemesi, tuvaletlerin mikrobik açıdan temiz olmaması sistiti tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kalın bağırsak ve makat bölgelerinde bulunan Escheriacia Coli adı verilen bakteri türü, normal şartlar altında zararsız iken, bu bakterinin idrar kesesine ulaşması halinde sistit hastalığını da tetiklemekte. Bu nedenle uzmanlar, tuvalet esnasında taharet işleminin önden arkaya doğru yapılmasını, makatta bulunan ve kalın bağırsaktan dışkı yoluyla gelen bakterilerin üreme organı ile temasından kaçınılması gerektiği üzerinde durmaktadır.

kirli tuvalet

Temiz Olmayan Havuz ve Deniz Suyu

Büyük oranda kanalizasyon suyu karışan deniz suyu, uzun süre temizlenmeyen ve kimyasal maddelerle korunmayan havuz sularında sıklıkla görülen bakteriler, yüzme esnasında idrar yoluna ve oradan da mesaneye ulaşabilmektedir. Bu mikroorganizmalar belirli bir süre sonra sistit hastalığını da beraberinde getirmektedir ki, özellikle yaz aylarında, tatil sonrasında, sistit hastalığı ile sıklıkla karşılaşıldığı belirtilmektedir.

Suyun Az Tüketilmesi

Az miktarda su içilmesi idrar torbasında biriken idrar miktarını etkilemektedir. Şayet suyu az tüketiyorsanız idrar kesesinin tam dolmaması, idrar içerisinde bulunan bakterilerin daha fazla olmasına ve atılmamasına neden olmaktadır. Bu nedenle bol miktarda su içilmesi önerilmekte, idrar yoluyla mesanede bulunan mikrobun atılması kolaylaşmaktadır. Ürologlara göre günde en az iki buçuk litre su tüketilmesi gerekmektedir.

mikroplu havuz

[ads2]Sentetik İç Çamaşırları

Sistit hastalığının ve genital hastalıkların en büyük tetikçisi, sentetik iç çamaşırlarıdır. Sentetik iç çamaşırları genital bölgenin aşırı terlemesine, oluşan terin belirli bir süre sonra üretra yolu ile mesaneye kadar ulaşmasına ve bölgede mikrop üretmeye başlamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle uzmanlar özellikle ıslak iç çamaşırı, ıslak mayo ve sentetik iç çamaşırları ile uzun süre oturulmaması gerektiğini belirtmektedir.

Yanlış Cinsel İlişki

Özellikle yeni evlenen çiftlerde balayı sistiti olarak isimlendirilen sistit hastalığı, ilk cinsel birleşmeden birkaç gün sonra ortaya çıkmaktadır. Üreme organı ile idrar yolunun ilişki sırasında tahriş olması, mikrobik açıdan mesane mukozasında iltihaplanmaya neden olur. Ayrıca ters ilişki, hijyenik olmayan yatak, erkeğin temiz olmayan cinsel organı da sistit hastalığını tetikleyen nedenler arasındadır.

sistit virusu

Sistit Hastalığının Belirtileri

  • Sıklıkla idrara çıkma isteği
  • İdrar olmamasına rağmen, idrar yapma isteği
  • İdrar esnasında yanma ve ağrı
  • İdrar miktarının normalden daha az olması
  • İdrar renginin koyu sarı olması (Genellikle Bulanık Sarı)
  • İdrar kokusunun farlılaşması
  • Kasıklarda duyulan ağrı
  • İdrar kesesinde şişkinlik ve göbeğin alt bölgesinde baskı hissi
  • İlerleyen dönemlerde idrardan kan gelmesi (kanlı sistit)

Yukarıdaki belirtiler ile başlayan sistit hastalığı şayet tedavi edilmezse kronikleşip, ilerleyen dönemlerde böbreğe kalıcı hasarlar verebiliyor.

Sistit Hastalığının Tedavisi

Mikrobik bir hastalık olan “sistit”. Tanı esnasında idrar tahlilleri ile tespit edilebilmekte. Bu nedenle tedavisi için doktorlar genellikle antibiyotik önermektedir. Antibiyotik tedavisi ile mesanedeki mikropların yok olması amaçlanırken, mesanedeki, idrar yollarındaki yanma ve ağrının tedavisi içinde ağrı kesici ve antiseptiklerden faydalanılmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz