Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2018

Simit Kilo Aldırır mı?

[ads1]Türkiye’de taş fırın simidi denilince herkesin ağzı sulanır. Kimse mis gibi kokan sıcacık susamlı simitten bir parça da olsa koparmadan duramaz. Hele de sabahları işe giderken simitçilerin yanından geçtiğiniz anda almadan geçtiyseniz tekrar geri dönüp almışlığınız bir hayli fazladır. Peki bu kadar güzel olan simidi ne sıklıkla yemeliyiz? Ya da kilo problemimiz varsa hiç yememeli miyiz? Diyetisyen Sibel Akçalı bu konuda bakın nelere dikkat çekiyor.

Bir simit kaç gram ve kaç kaloridir?

Sabah kahvaltısında ya da öğün aralarında atıştırmalık şeklinde tüketilen bir simidin gramajı ortalama 40’tır. Ancak simit her tarafıyla susama daldırıldığı için kalorisi oldukça artmaktadır. Bu yüzden simidin boyutuna bakarak tüketmek yerine kalorisini göz önünde tutarak tüketmek daha bilinçli bir beslenilmelidir. Tek başına çeyrek simit 1 dilim beyaz ekmek değerinde olduğunu unutmayın.

Simit şişmanlatır mı?

Herkesin ilk sorduu soru budur. Eğer porsiyonlarınızı dikatli bir şekilde yiyorsanız patates kızartması da kilo aldırmaz. Kilo almanızın sebebi yaplı ya da çok kalorili yiyecekleri tüketmek değildir. Kilo almanızın sebebi o yiyecekleri aşırı derecede fazla tüketmekten dolayıdır. Ama çoğu insan patates kızartmasını yiyeyim ama az yiyeyim demiyor. Bir oturuşta koca bir tabak kıazartma ve yanında da ek kalorili yiyecek tüketiyor. Bu şekilde alınan kalori hiç bir şekilde yakılmadığında vücuda yağ olarak kalıyor.
[ads2] Simidi de fazla tüketmediğiniz taktirde asla kilo yapmaz. Her şeyi yakabileceğiniz kadar yerseniz kilo almazsınız.

Simidi yerken asistli içecekler ve hazır meyve suyu içmek yerine şekersiz çay içmeniz daha az kalori almanızı sağlar.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz