Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Sıkı Bir Vücut İçin 8 Öneri

[ads1]Yaz gelirken diyetlere başlandı ancak spora hala vakit ayıramıyorsanız diyetisyen Sibel Akçalı’nın hazırladığı önerilere kulak verin.

1. Aynı tarz egzersiz yapmayı bırakın

Sürekli olarak yaptıınız o alışılagelmiş egzersiz hareketlerini artık bırakın. Vücudunuzu daha farklı ve daha etkili çalıştırabilecek egzersizleri denemeye başlayın. Örneğin sürekli yürüyüş ya da koşu yapıyorsanız biraz da bisiklet binme egzersizleri yapmaya başlayın.

2. Disiplin prensibiniz olsun

Her şeyin başı disiplin ve düzen. Eğer yaptığınız işte bir disiplin yoksa o yaptığınız işten çok da bir hayır beklemenin bir anlamı yok. Nasıl ki diyet listesi belirlemeden diyete başladığınızda sürekli tok oluyorsanız spora da başladığınızda kendinize birtakım kurallar koymaktan çekinmeyin…. 1. gün 20 mekik çekilecekse 20 mekik çekilmeli. 1 saat koşu yapılacaksa muhakkak yapılmalı.

3. Vaktinizi boşa harcamayın

Kilo vermek için spor yaptığınızı iddia edebilirsiniz. Ancak etkin bir egzersiz hareketi uygulamıyor sadece vakit harcıyor herhangi bir gelişme kaydetmiyorsanız boşa vakit harcıyorsunuz demektir. Etkili ama az vakitte iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

4. Açık havada olmaya özen gösterin

Artık parklar ve açık spor alanları havanın ısınması ile kullanılabilir hale geldi. Spor yaparken en fazla ihtiyacınız olan şey temiz hava, oksijendir. Bunun için de evde ya da spor salonunda  yapacağınız spor dışarıda açık havada yapacağınız spordan daha etkili olmayacaktır.

vucut-sikilastirma

5. Az ve hafif şeyler yiyin

Çok yiyip midenizi yormayın. Her zaman porsiyonuzu öndecen belirleyin ve yedikte tabağınıza ilave etmeyin. Ancak sabah kahvaltısında çeşitli ve besleyici yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

6. Ara verin

Spor yaparken  kendinizi çok harap etmemeli arada bir dinlenmeli nefes egzersizleri yapmalı daha  sonradan spor devam edilmelidir.

7. Yediklerinizi bir yere not edin

Sakın “su içsem yarıyor” demeyin. Kimseye su kilo yapmaz. Bu efsaneyi ne kadar çok benimsemiş olsak da aslında bundan vazgeçmenin zamanı çoktan geçti bile. Midenize sorsanız hiçbir  şey yemediniz, bir de boğazınız dile gelse de anlatasa neler yediğinizi. Yediğiniz şeyleri  bir not defterine yazsanız ne kadar fazla şey yediğinizi gün sonunda göreceksiniz.

[ads2]8. Asansörden ve yürüyen merdivenden uzak durun

Yaşınız yürüyemeyecek kadar ileri değilse yaşlı ve hastalar için tasarlanmış olan yürüyen merdiven ve asansörü kullanmaktan vazgeçin. Zamanın büyük bir bölümünü işte masa maşında oturup ondan sonra da eve dönerken enerji harcatmayacak şeylerden uzaklaşın. Bacaklarınız açılsın. Yürüyün merdiven çıkın. Bacak kaslarının çalışması için birebir olan merdivenlerden korkmayın…

Bu önerilerimize uyduğunuz taktirde yaza sıkı girmeniz için hiçbir engel kalmayacak.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Selülit Giderici İçecek Tarifimiz ile selülitlere veda edin.
Dümdüz bir karın için 10 dk: Göek erirtmek istiyor ve nasıl hareketler yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız sizin için resimli anlatımla hazırladığımız yazıya bir göz atabilirsiniz.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz