Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Sezaryen Doğumun Zararları (Sezaryen Doğum Videosu)

Sezaryen doğumda anne ve bebek açısından birçok risk taşımaktadır. Gittiğiniz hastanalerde doktorlar veya hemşireler sizi normal doğumdan korkutarak ve sezaryen doğumun çok basit olduğunu söylerek hem size ve bebeğinize hem de cebinize zararları dokunuyor. Sırf daha fazla para koparabilmek için yapılan bu entrikalara karşı kendi tavrınızı almalı ve kesinlikle sezaryen doğum düşünmemelisiniz. Sezaryen doğumda videoda da göreceğiniz gibi 8 kat derine iniliyor.

[ads2]
Bunlar sırasıyla şu şekildedir.
– Deri
– Deri altındaki yağ tabakası
– Kasların koruyucu örtüsü
– Kas tabakası
– Karın iç zarı
– Uterus zarı
– Uterus kası
– Amnion zarı

Adı üstünde normal doğum. Allah’ın biz kadınlara en uygun gördüğü ve en sağlıklı doğum şekli, Normal Yoldan doğurmaktır. Sezaryen bir çeşit ameliyat, bıçak altına yatmaktır.

Bu konuda uzman bilim adamları İsveç Çocuk Hastanesi’nde bir araştırma yapmışlardır. Araştırmaya 1.250 hamile kadın katıldı. Hamileliklerinin 22. haftasından önce deneye katılan annelerin 1/4’ü sezaryen doğum, 3/4’ü ise normal doğum yaptılar.
Bebeklerin, doğum sonrasında kiloları ve boy ölçümleri kaydedildi. Çocuklar 3 yaşını doldurduğunda tekrar ölçüm yapıldı. Bilim adamları, bebeğin vücut kitlesini ve deri kalınlığının doğum şeklindem etkilendiğini tespit etti. Sezaryen doğumla dünyaya gelen bebeklerin, normal doğumla dünyaya gelenlere kıyasla daha kilolu olduğu belirlendi. Ayrıca sezaryen doğumla dünyaya gelen bebeklerin astım hastalığına yakalanma risklerinin daha fazla olduğunu dile getirdi. Sezaryen ameliyatı sırasında annenin karnı ve rahim duvarları kesilirken küçük de olsa bebeğin vücudunda da kesik olabileceği ihtimalinin unutulmaması gereken önemli konudur.

İşte sizin için madde madde hazırladığımız Sezaryen doğumun zararları.

-Normal doğuma göre sezaryen doğumda daha fazla kan kaybedilir.
– Sezaryen doğum yaptıktan sonra bebeği küveze alırlar, bu yüzden bebek anne etkileşimi normal doğumdaki gibi bebek doğar doğmaz kucağa verilmez. Zaten o sırada annenin karnı kesiktir ve kendinde değildir. Önce kesik bölgenin güzelce dikilmesi gerekmektedir.
– Sezaryen sonrasında bıçak kesiği kolay iyileşmediği için anne normal doğum yapanlara göre daha geç iyileşir.
– Sezeyan sonrası anne daha dikkatli hareket etmesi gerekmektedir. Ağrı normal doğuma göre çok daha fazla olur.
– Doğumu Sezaryen olan annenin diğer bebeklerini de sezaryen olması gerekmektedir.
– Sezaryen doğumla dünyaya gelen bebekte solunum problemi olma ihtimali daha çoktur. Çünkü normal doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken basınca uğrar. Bu sayede bebeğin akciğerlerinde bulunan su dışarı çıkar. Ama sezaryen doğumda bu basınç olmadığı için doktorlar bebeğin akciğerlerinden suyu bir aparat yardımıyla almaya çalışırlar. Olabilecek küçük bir hata bile bebeğin ömür boyu çekeceği bir sıkıntı meydana getirebilir.

[ads1]
– Sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerin meme emme başarısı diğerlerine göre daha düşüktür.
– Ayrıca anne bebek ilişkisi geç olduğu için emzirme zorlukları sıklıkla görülen bir durumdur.
Ayrıca bebekte kabızlık, konsantrasyon eksikliği, algılama güçlüğü, uyku problemi, nedensiz ağlama nöbetleri gibi huzursuzluk göstergeleri olmaktadır.
Unutmayın ki bir çok ünlü kişi maddi durumu, estetik ameliyat olma şansı yüksek olsa dahi normal doğumu tercih etmişlerdir.
Sadece gerektiği durumlarda sezaryen doğuma gidilmelidir.
Belki sonuna kadar izleyemeyeceksiniz ama sezaryen doğum aynen bu şekilde oluyor. Bu yüzden Sezaryen doğum yapmayı seçmeden önce, anne adaylarnın başlarına gelecek bu durumu bilmeleri gerektiğini düşünüyoruz.
İşte sezaryen doğumun videosu!

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Gülay Aycanlı dedi ki:

  Bu ne ya! zar zor izleyebildim. Gerçekten de çok kötü bir durum. Sırf o acıyı yaşamayayım ve vücüdumda bozulma meydana gelmesin diye sezaryen doğum yapmayı düşünüyordum. İyikide izlemişim bu videoyu. Bu kadar korkutucu olduğu hiç aklıma gelmemişti gerçekten. Arkadaşım göbeğine piercing yaptırdı küçücük deliğin bile tamamen iyileşme süreci 3 aydı. Bu kesik kim bilir ne kadar uzun sürer.
  Bence bu videoyu her sezaryen doğum yapak isteyen kadın izlesin. İzlediği anda aynı benim gibi o da vazgeçecektir.

 2. Tuğba Şenol dedi ki:

  Cidden çok itici bir video olmuş. Ama bir yönden de iyi olduğu kanaatindeyim. Belki videoyu izleyenler sezaryen ile doğum yapmaktan vazgeçer. Benim ilk doğumum sezaryen ile oldu ama bebeğin kordon bağı dolanmış olduğu için doktorum sezaryeni zorunlu olarak tercih etti. İkinci doğumum normaldi. Yazıda bahsedilmemiş ama kadın bedeni üzerinde bıraktığı iz oldukça belirgin. Özellikle bikini giydiğinizde ince de olsa dikiş izi görünüyor.

  1. Arzu dedi ki:

   Ben de 1 aylık hamileyim ve çok heyecanlıyım ilk bebeğim olacak inşallah. Şimdiden doğumu düşünmeye başladım ve araştırırken burayı buldum.Bunu izleyince gerçekten ürperdim. Tüylerim diken diken oldu.
   Tuğba hanım Size bir şey sormak istiyorum, Gerçekten de sezaryen doğumdan sonra hemen ev işlerinizi veya başka işlerinizi normal pratik bir şekilde yapabildiniz mi? İki doğumuda yapmış biri olarak sizce hangisi daha iyi? Biraz tecrübelerinizden bahsederseniz gerçekten çok sevinirim.

Yorum Yaz