Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Salon Dekorasyonunda Halı Seçimi

Salon Dekorasyonunda Halı Seçimi

Halılar evlerimizin en önemli eşyaları arasında yer almaktadır. Eskiden beri hem soğuktan korumaya hem de eve şıklık katmaya yarayan halılar ile evlerimizin her yerini kaplardır. Hatta halıflex diye bir uygulama ile evde açık alan bırakılma her yer halılar ile kaplanırdı. Artık günümüzde halı daha çok dekorasyon için çok daha az kullanılmaktadır. Özellikle salon gibi yerlerde çok fazla halı kullanımı yerine oda büyüklüğüne göre olan 1 ya da 2 tane halı kullanılmaya başlandı.

Salon Dekorasyonunda Halı Seçimi

Salon Halılarında Sadelik Ön Planda

Salon ya da oturma odası olarak kullandığımız odalar nasıl dekore edildiyse o şekilde halılar kullanılıyor. Eğer özellikle salon için halı seçmek istiyorsanız sade tasarımlar göz doldurmakta. Genellikle salon mobilyalarını ihtişamlı ve gösterişli kullanan kişiler halılarının sade lakin bir o kadar da gösterişli olmasına dikkat ediyor. Bundan dolayı pek çok kişi detayları olan salon halılarını tercih etmekte. Tabi halı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı konular da bulunuyor.

Halı Seçimi

Halı seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin başında renkler gelmekte. Halıyı alacağınız odanın dekore edilirken kullanılan renk tonu isterseniz halıda detay olarak da kullanılabilir. Lakin koltuklar, mobilyalar ve diğer aksesuarlar aynı renkte ise halıyı başka bir açık renk tercih etmelisiniz. Halı seçiminde diğer dikkat edilecek nokta ise özellikleri. Leke tutmaması, kolay temizlenebilmesi ve tüylenme yapmaması önemli özelliklerden. Evinizde eğer çocuk var ise bu özellikler çok daha önemli bir hal alıyor.

Nano Halılar Tercih Edebilirsiniz

Özellikle çocuklu evlerin en büyük şikâyetlerindendir halı temizliği. Çocuk halıya bir şeyler dökebilir ve bunlar halıda kalıcı izler bırakabilir. Son yıllarda nano özellikli halılar üretilmeye başladı. Bu halılar leke tutmayan ve leke itici özelliği olan ipler ile örülmektedir. Ayrıca halılar gün ışığı ile kendini temizleyebilmektedir. Üzerine dökülen vişne suyu gibi leke bırakacak sıvıları bir bir havlu kağıt ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Anti Bakteriyel Özelliğini De Unutmayın

Evinizde ister çocuk olsun ister olmasın halılarınızın anti bakteriyel olmasına da özen göstermelisiniz. Halı içlerinde bizim çıplak gözle göremeyeceğimiz pek çok bakteri ve mayt yaşamaktadır. Bu canlılar sağlığınıza zararı olan canlılardır. Anti bakteriyel halılar içlerinde bu zararlı canlıları barındırmazlar. Özellikleri nedeniyle halılarda bu tür zararlı canlılar yaşama imkânı bulamaz. Bu da halınızın sağlığınıza zararlı olmadığı anlamına gelmektedir. Tüm bu özelliklerin dışında dokusu ve renk seçimi de sizin zevkinize kalmış.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz