Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Kasım 2018

Salep Nasıl Yapılır?

                     Salep Yapımı Ve Faydaları

    Tek köklü otsu bir bitki olan salep bitkisinin kökünde iki adet yumru bulunmaktadır. Çiçekleri başak şeklinde olmakta, gövdesi ise diktir Kullanılan kısmı ise kökleri içerisindeki yumruları olmaktadır. Genel olarak nemli çayırlarda yetişmekte ve gıda olarak kullanılmasının yanında ilaçlarda da kullanılmaktadır. Batı Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’de bulunan bu bitkiler, topraktan kazılarak çıkarılır. Bileşenlerinde uçucu bir yağ taşımasının yanında glikoz ve salep yumruları müsiliajı bulunan salep nasıl yapılır, konusu içerisinde ise dikkat edilmesi gereken püf noktaları bulunmaktadır.Salep Yapımı Ve Faydaları

                             Salebin Faydaları Nelerdir?

    Saymakla bitmeyen salebin faydaları arasında pek çok etki bulunuyor. Soğuk kış günlerinin en sağlıklı ve sıcak içeceği olan salep; göğsü yumuşatmakta özellikle bronşit ve öksürüğe faydalı olmaktadır. Kabızlık üzerinden etkili olmasının yanında kalbi kuvvetlendirmekte ve zihni çalışmaktadır. Bağırsak solucanlarını düşmesine yardımcı olmakta ve özellikle kadınlarda adet kanamalarının düzenli olmasında da etkilidir. Vücudun ısınmasını sağlar, soğuk kış günlerinden tercih edilebilecek en faydalı içecekler arasında yer alır.

                                      Salep Tarifi

   Bahsedilen bitkinin kök yumrularının toplanmasının ardından kurutulup, öğütülmesi ile toz haline gelen salep, kullanıma hazır hale gelir. Toz haline gelen salep dondurmalarda süte kıvam vermesi içinde kullanılabiliyor. Bunun yanında aroma yüklemesi içinde tercih ediliyor. Farklı kalitelerde aktarlarda satılan salep, kış aylarının en sıcak içeceği olmaktadır. Bu alanda salep nasıl yapılır, başlığı altında öncelikle malzemeleri sayalım:

 • Bir litre süt
 • Bir çay kaşığı kadar toz salep
 • Bir çay bardağı kadar toz şeker
 • TarçınSalep Yapımı Ve Faydaları

Hazırlanışında ise öncelikle salep ve toz şeker karıştırılır. Sonrası ise tamamen marifetli ellerinize kalıyor. Kıvamını güzel tutturabilmek için ısı ayarlaması yaparak pişirmek gereklidir. Öncelikle bir litre sütü tencereye alarak, kaynatılır. Daha sonra ise kaynamakta olan sütün içerisine salepli toz karışım yavaş yavaş dökülerek karıştırılır. Bu aşamadan sonra kaynayan karışımın elde edildiğinde ocağın altı kısılır ve bu şekilde tam 20 dakika boyunca ağır ağır karıştırılarak pişirilir. Bu sürenin sonunda iyice kıvamını alan salep artır servise hazır hale gelmiştir. Üzerine tarçın ilave edilir. Toz tarçın sütlü tatlıların hepsini çok yakışacaktır.

Bu tarifin dışında farklı bir tarif denemek isterseniz şu şekilde malzemeleri sıralayabiliriz:

 • Bir litre süt
 • Bir çay kaşığı kadar toz salep ve nişasta
 • Bir paket vanilya
 • Tarçın
 • Toz şeker

Göz kararı, damak tadınıza göre şeker ile bir çay kaşığı salep ve nişasta karıştırılır. Ilık süt ile karıştırarak kıvam verilir. Bir litre sütü kaynatıldıktan sonra salep nasıl yapılır başlığı altında bu karışım yavaş yavaş süte eklenir. Topaklanma olmaması için sürekli karıştırılması gereklidir. Kaynamaya devam eden karışıma istediğiniz kadar şeker ilavesi yapabilirsiniz. Boza kıvamı alana kadar kaynatılır ve istediğiniz kıvamı yakaladıktan sonrasında ocağın altı kapatılır ve karışıma vanilya eklenir. Bir litre süt az kullanacağınız zamanlar için gözünüze fazla gelebilir, ancak kalan salep ısıtılarak tekrar tekrar aynı tat ile servi yapılabilir. Salep Yapımı Ve Faydaları

Fincan veya kupalarda şık sunumlar yapabilirsiniz. Tadının kıvam bulması için ise mutlaka tarçın ilavesi yapılmalıdır.

Son bir püf noktası da kaynatılırken içerisine kabuk tarçın atabilirsiniz. Bu sayede çok hoş bir lezzet elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

 

 1. Kayısı Ve Kuru Kayısının Faydaları nelerdir?

 2. Evliliğin Artı Ve Eksi Yönleri

 3. Domuz gribi nedir?

 4. Halsizlik Neden Kaynaklanır? Sonuçları Nelerdir?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz