Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Salata Neden Zayıflatmaz?

[ads1]Kadınların diyet programlarında ilk sırayı alan salata çeşitleri, çoğu diyetisyenin yıllarca önerdiği farklı mevsim salataları aslında o kadar da masum görünmüyor. Yeşil sebzelerin kilo aldırmadığı efsanesi sürekli konuşulmakta fakat teknoloji ile birlikte yapılan araştırma sonuçlarına göre yeşil sebzeler zayıflamanıza yardımcı olmuyor. Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında oldukça iddialı bir cümle kuran ünlü diyetisyen Prof. Dr. Canan Karatay “otlar zayıflatsaydı, koyunlarda yağ olmazdı” şeklindeki açıklamasıyla gündemi bomba gibi sarstı. Şöyle bir düşündüğümüzde gerçekten de otobur canlıların insanlara nazaran daha yağlı olduklarını görebilmekteyiz. Uzmanlar, tek çeşit beslenmenin insanın kilo almasındaki en büyük etkenlerden birisi olarak görmekte.

Yalnızca salata tüketerek zayıflamaya çalışanların aslında büyük bir yanlışın içerisinde yer aldığını hatırlatan beslenme uzmanları, yalnızca salata tüketerek protein ve karbonhidratlı besinlerden uzak kalındığını, karbonhidrat ve protein eksikliğinden dolayı vücudun mevcut kaslardaki protein ve karbonhidratı karşılamak suretiyle yağlar yerine kasların eridiği belirtilmekte. Kasların kaybedilmesi sonucunda metabolizmada yavaşlama meydana geleceği, güçsüzlük, halsizlik gibi fizyolojik etkilerin yanı sıra, karın kasları gibi önemli kasların zayıflaması sonucunda hazımsızlık, sindirim bozukluğu gibi hastalıkların da tetiklenebileceği hatırlatılıyor.

salata ile zayiflanir mi

[ads2]Beslenme uzmanlarına göre sebzelerin Yüzde 70- 80 oranında su içerdiği, tüketimin ardından sindiriminin kısa sürede tamamlanması ve yeniden acıkmayı kolaylaştırdığı öngörüsünden hareketle salata tüketiminin ilerleyen dönemlerde aşırı tüketime yol açacağı konusunda birleşmekte. Hızlı acıkma ya da tokluk hissinin kaybedilmesi olarak tanımlanan hipoglisemi hastalığı, kişilerin aşırı derecede besin tüketmelerine sebebiyet vermekte. Aşırı beslenen kişiler uzun vadede yalnızca salata ile bile beslenseler bu beslenme modelinin ilerleyen zamanlarda bünyede yağ oluşumuna neden olacağı yönünde birleşiyor. Ayrıca salatalarda kullanılan sos ve yağların da sıradan yemeklerdeki oranlardan daha fazla olduğu bilinen bir gerçek. O nedenle salata ağırlıklı beslenme planınızı mutlaka iptal edin.

Uzmanlar salatayı ana öğün değil, ara öğün olarak tercih etmeniz gerektiğini söylemekte. Aynı zamanda salata ile başladığınız yemeklerde mutlaka ayran ya da yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyiniz. Salata ile birlikte içerisinde tüketeceğiniz tavuk ve balık etleri salatanızın doygunluk oranını arttıracaktır. Bu sayede hem protein hem de karbonhidrat eksiğinizi de tamamlamış olacaksınız.

Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz