Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Sağlıklı Oruç Tutmanın Tüyoları

Doğru yiyecekleri doğru miktarda tüketerek Ramazan ayını rahat geçirmeniz mümkün. İç hastalıkları uzmanlarından gelen oruç tutma önerileri sizlerle… Oruç tutarken en fazla dikkat edilmesi gereken şey su içmek. Uzun ve sıcak saatler boyunca vücutta su kaybı yüksek miktarda yaşanıyor. İftar ve sahurda yeteri miktarda su tüketmek sağlık için önemli. Günde 10 bardak su içmek sağlıklı oruç tutmak için şart.

Bunu da şu şekilde dengeleyebilirsiniz. İftarda yemek sırasında 2 bardak, yemek sonrasında 2 bardak, yatana kadar 4 bardak ve sahurda 2 bardak su içilebilir. Susuzluğu artıran su haricindeki tüm sıvılardan uzak durun. Turşu, salamura, şerbet, çay kahveden uzak durun. Maden suyu da suyun yanında içilebilir. Ramazanda sade sofra kurmaya çalışın. İşlenmiş et ürünleri, kaymak, tereyağı, reçel gibi iftariyelikleri sofranızdan kaldırın.

İftar sofranızda en fazla 5 çeşit yiyecek bulunmalı. Çorba, et yemeği, sebze yemeği, salata ve yoğurt bu beşlide mutlaka olsun. Pilav, makarna, börek, tatlı mümkün olduğunda az olsun. Yaparsanız da 5’liden birinin yerine yapın. Bir çeşit çorba mutlaka oruç açarken olmalı. Kremalı ve bol yağlı hatta salçalı ve tuzlu olanlardan kaçının.
Kurubaklagillere sofranızda daha çok yer açın.

Protein, karbonhidrat ve lif açısından zengin olan bu besinler size ay boyunca dayanıklılık verir. Salatanız da muhakkak olmalı, içine bakliyat, peynir, ızgara sebze, ceviz vs koyabilirsiniz. Zeytinyağı ve limonu da olursa şahane olur. Kıymalı ya da zeytinyağlı 1 çeşit sebze yemeğini de es geçmeyin. Mide ve barsak çalıştırır, tok tutar ve rahatlatırlar. Yoğurt, ayran ya da cacık iftarda baş tacınız olmalıdır.

Kırmızı et ağırlıklı olmak üzere tavuk ve balık da birer ya da ikişer gün tüketilebilir. Sahurda ise mutlaka yumurta yenmeli. Sahurda çay ve kahve içerseniz gün boyu daha çok susarsınız. Bitki çayları daha makbuldür. Sinirleri gevşeten omega 3’ü tercih edin. Semizotu, fındık, ceviz, balık, ıspanak ve maydanozu mutlaka tüketin. Meyve yiyecekseniz iftar ile sahur arasındaki zamanda yiyin. Sahurda iftardan kalanlar yenmemeli. Ramazan tatlıları da uzak durulması gerekenler arasındadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz