Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Sağlıklı Bir Gebeliğin 10 Kuralı

9 aylık gebelik sürecinde hem fiziksel hem de ruhsal olarak kadınların kendine iyi bakması gerekir. Fiziksel ve ruhsal sağlık bu süreçte çok önemlidir. Aşağıda vereceğimiz birkaç basit yöntem ile sorunsuz ve sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz. İşte sağlıklı bir gebelik için 10 altın kural

1. Doktor ve ebeyi en kısa sürede ayarlayın. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an, sizin için en yararlı olabilecek, uzman bir kadın doğum uzmanı bulun. Sağlıklı bir gebelik için tavsiye alabileceğiniz, sizi iyi yönlendirecek uzmanınızı tespit edin ve randevu tarihlerini kaçırmayın. Ultrason ve testler konusunda onunla daima kontakta olun.

2. İyi beslenin. Hamilelikte dengeli ve sağlıklı beslenmek bebek gelişimi için çok önemlidir. Günde en az 5 porsiyon meyve sebze yiyin. Lif, yağ, protein, karbonhidrat ürünlerini dengeli tüketin. Süt ürünleri tüketin. Balık, D vitamini, vitamin ve mineraller ile folik asit tüketmeye çalışın.

3. Takviye alın. Gebelikte A ve D vitamini, folik asit, balık yağı gibi çeşitli takviyeleri tablet formunda almanız önemlidir.

4. Gıda hijyenine dikkat edin. Bebek için sağlık riski olabilecek güvenmediğiniz yiyeceklerden uzak durun. Bakteri ve enfeksiyon içeriklerini iyi araştırın. Pastörize olmayan, az pişmiş, çiğ, ham, bilinmedik deniz ve hayvan ürünleri gibi gıdalar tüketilmemelidir.

5. Düzenli egzersiz yapın. Böylece fazla kilo almayacak ve ağırlığınızı iyi taşıyacaksınız. Doğumdan sonra formunuza daha kolay kavuşacaksınız. Pilates, tempolu yürüyüş, yoga, yüzme ve su sporları gebelikte yapılabilir.

6. Pelvik taban egzersizleri yapın. Pelvik taban kaslarını çalıştıran rahim bölgesi hareketleri kasılmaları ve şiddetli sancıları önler, anneyi ve bebeği doğuma hazırlar. Mesane ve vajina kasları da harekete geçirilir. Zayıflayan kaslarınız tekrar güçlenir. İdrar kaçırma gibi sorunları önler. Bebeğinizin doğumu çok daha sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Günde 3 kere bu egzersizler yapılabilir.

7. Alkolden uzak durun. Gebelikte alkol tüketimi bebeğe kan ve plasenta yoluyla ulaşarak olumsuz etki eder. Düşük yapma riskini artırır. Özellikle ilk 3 ayda alkol kullanmak çok risklidir. Düzenli içicilik bebeklerde fetal alkol spektrum bozukluğuna neden olur. Ciddi doğum kusurları meydana gelir. Bebeklerde gelişim geriliği, organ bozukluğu, erken ve ölü doğum gibi riskler görülür.

8. Kafeinden uzak durun. Uyarıcı nitelikte kafein içeren kahve, çay, kola, enerji içecekleri hamilelikte kesinlikle tüketilmemelidir. Çok fazla kafein alımı düşük tehlikesi yaratır. Bebeklerin hafif kiloda doğmasına sebep olabilir. Kafeinsiz kahve, meyve çayları ve meyve suları bu içeceklerin yerini tutmaktadır.

9. Sigarayı bırakın. Gebelik sırasında sigara içmek anne ve bebeğe ciddi zararlar verecektir. Bu sağlık sorunları ise şunlardır: Düşük, erken doğum, ölü doğum, hafif kiloda doğma, uyku sırasında ölüm. Sigara içen gebelerde sabah bulantısı, kusma, ektopik gebelik riskleri görülür. Plasenta rahim duvarlarından ayrılabilir.

10. Güzelce dinlenin. Gebelik hormonları vücuda ekstra bir yorgunluk verecektir. Ağır yük taşımak, kaldırmak, hızlı hareket etmek, aşırı spor vs gebeliği riske atar. Gece uykusuzluğu, sırt ve bel ağrıları sorunları için çok hareket etmeden dinlenerek bu süreci geçirin. Yoga, germe-esneme, masaj ve derin nefes egzersizleri yaparak gevşeyin. Güzelce istirahat edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz