Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Saç Dökülmesinin Nedenleri

[ads1]Saçlar, keratin adı verilen, proteinlerden oluşan hücreler olup, cildin dermis tabakasında var olan canlı köklerden çıkarak, uzarlar. Saçlar, bir dönüşüm içerisinde, canlanır, uzar ve dökülür. Dökülen saçların yerine de, yenileri gelir.

Saç bakımı, genel anlamda, kadınların en fazla dikkat ettiği konular arasındadır. Bu açıdan, saç dökülmesi, kadınların, birçoğunu, rahatsız eden durumların, başında gelmektedir.

Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri hakkında, bilgilere ulaşmak adına, farklı çözüm önerilerini, sıralamaya çalışalım.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri, çok çeşitli olabilmektedir. Bu nedenler arasında, stres faktörü, en başta olmak üzere, menopoz, doğum sonrası dönemi hormon değişiklikleri, saçları sıkı toplamak, topuz yapmak ve fön, maşa gibi ısı ile şekillendirme işlemlerine tabi tutmak sonucunda, saçın zayıflaması, sağlıksız kozmetik ürünlerinin kullanımı gibi faktörler, yer almaktadır.

sac dokulmesi

Saç dökülmesini önlemek, menopoz harici, diğer durumlar için, mümkün olmaktadır. Menopoz döneminde, dökülen saçlar, genellikle, yerine gelmemektedir.
Saç dökülmesinin tedavisi, çeşitli şekillerde yapılabilir. Bu tedaviler, daha çok, saç dökülmesinin, hangi nedenden kaynaklı olduğuyla ilişkilidir. Örneğin, doğum sonrası saç dökülmelerinde, hormonlara bağlı bir değişim söz konusu olduğundan, bir süre sonra, hormonların dengelenmesine bağlı olarak, saç dökülmesi yavaşlayacaktır.

[ads2]Stres ve yanlış uygulanan ürünlerle ilgili nedenlerden kaynaklı, saç dökülmesine çözüm olabilecek alternatifler, farklı olabilmektedir. Kullanılan kozmetik ürünlerinin değiştirilmesi ve saçın yapısına uygun ürünlerin kullanımı; bunun yanı sıra, saça uygulanan şekillendirme işlemlerinin bırakılması ya da yapılması gerekiyorsa, koruyucu ürünlerin kullanılması, faydalı olmaktadır.

Saç dökülmesine bitkisel çözüm olarak, en çok kullanılan bitkiler, karanfil, ısırgan ya da papatya bitkileridir. Bu bitkilerin, suda kaynatılması ve saçın bu suyla durulanması ile saçlar, güçlenerek ve kopma ve kırılmalara karşı direnci artarak, saç dökülmelerinin önüne geçilebilmektedir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. saç dökülmesi dedi ki:

    Artık menepoz ve hamilelik dönemine dökülmeye başlayan saçlarında tedavisi yapılmaktadır.

Yorum Yaz