Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Rujlardaki Zararlı Maddeler Nelerdir?

Kadınları günlük hayatta en fazla kullandığı makyaj malzemelerinden biri de rujdur.

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda kadınlar günde en az iki yada üç kere rujunu tazeli tazeliyor. Her süreçte 10 mg sürdüğünü düşünürsek Günde en az 30 mg ediyor. Bu da kadının ortalama hayatı boyunca 3- 4 kg kadar ruju yediği ortaya çıkıyor. Her ne kadar 3- 4 kg az gibi görünse de bir kaba koyulduğunda rujun ne kadar fazla olduğunu gözlerimizle görebiliriz. Biz kadının kitabı.com olarak bugün size rujun içinde bulunan zararlı maddelerden Bahsedeceğiz. İşte rujun içinde kullanılan maddeler ve işlevleri:

Birçok rujun içinde krom, kurşun, kadmiyum ve alüminyum gibi toksik maddeler bulunmaktadır.

rujun zararlari icinde neler var 2

Sentetik veya parafin mumları
Mikrokristalin mum (microcrystalline wax) veya polybutene adıyla da rujların içinde yer alıyor. Bu maddeler ruja yoğunluk ve kayganlık veriyor.
Parafinin nedir? Parafinin zararları nelerdir? adlı yazımızı okuyarak daha derin bilgiye sahip olabilirsiniz.

Sentetik ve lake renkleri
FD&C renklendirici maddeler genellikle petrolden elde ediliyor ve bazı kurumlar bu maddelerin kesinlikle kanserojen olduğunu söylüyorlar. Bu sentetik boyaların içinde kurşun, alüminyum, baryum potasyum rujdaki renklerin akmasını ve etrafa bulaşmasını engellemek için sabitleyici bir madde olarak kullanılıyor.
FD&C renklerinden; Orange 5, Orange 5 Lake, Red 6, Red 6 Lake, Red 7 Lake , Red 21, Red 21 Lake , Red 27, Red 27 Lake, Red 30 Lake, Red 33 Lake, Blue 1 Lake , Yellow 5 Lake, Yellow 6 Lake

Koruyucular ve sentetik kimyasallar
Birçok rujda hala paraben bulunuyor. Rujlardadaha uzun ömürlü ve raf süresi fazla olması için paraben ve sentetik kimyasallar bulunmakta.
Bu  yüzden ruj alacağınız zaman güvenilir marka olmasına ve içeriğinde neler bulunduğuna dikkat ederek alın.
Paraben nedir? Parabenin zararları nelerdir? adlı yazımızı okuyarak parabenin kullanım alanlarını ve hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

[ads2]
İlginizi çekebilecek diğer makalelerimiz:

Ev yapımı makyaj malzemeleri
Ev yapımı vişneli ruj
Evde parfümünüzü kendiniz yapın!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz