Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Refleksoloji Nedir, Refleksolojinin Faydaları

[ads1]Yaklaşık 5 bin yıl önce uzak doğuda uygulanmaya başlayan refleksoloji 21. yüzyılda batı dünyasında da ilgi görmeye başladı. Beş bin yıl önce ilk olarak Çin’de uygulanmaya başlanan refleksoloji, insan vücudundaki gerilimi azaltmak ve nörolojik hastalıkların tedavisinde sıkça tercih edilen bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Ayaklarınızda bulunan sinir uçları ve rekleks noktalarına el parmakları ve ince bir sopa yardımıyla basınç uygulamak suretiyle metabolizmayı hareketlendirmeyi amaçlayan bu yöntem günümüzde alternatif tıp tekniklerinin içerisinde en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkmakta. Refleksoloji, uzmanlar tarafından insan vücudundaki kan akışını hızlandırdığı ve serbest enerji akışını sağlaması açısından zararsız bir yöntem olarak tabir edilmekte.

refleksoloji nasil yapilir

Ayaklardaki farklı refleks noktalarına çubuk ya da el parmakları yardımıyla uygulanan yöntem hastanın rahat bir zemine yatması ile başlayan bir seans. Çinliler bu tedavi yönteminin aynı zamanda kutsal bir ritüel olduğunu ve tedavideki amacın hastayı ruhen ve bedenen rahatlatmak olduğunu belirtiyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre Refleksoloji tedavisi bir takım hastalıkların iyileşmesinde oldukça etkili bir yöntem. Hatta bu yöntemle bazı hastalıkların seyrinin yavaşladığı yada gerilediği bile yapılan tespitlerle kanıtlanmış. Uzmanlara göre refleksoloji tedavisi özellikle stres tedavisi, panik atak, depresyon, uykusuzluk gibi nörolojik hastalıkların tedavisine yardımcı olarak bilimsel olarak kullanılmakta. Aynı zamanda boyun ağrıları, sırt ağrıları, migren, hormonal bozukluklar, cinsel hastalıkların tedavisinde de uyarıcı olarak kullanılabilmekte.

[ads2]Refleksolojinin Faydaları

Refleksoloji tedavisi 5 bin yıllı geçmişiyle en zararsız alternatif tıp tekniklerinden birisi olarak tabir edilmekte. Refleksoloji herşeyden önce anatomik açıdan fiziksel ve ruhsal bir rahatlama sağlamaktadır. Vücut dengenizi kuran refleksoloji, metabolizmanızı güçlendirerek hormon akışınızı düzenler. Bu sayede hastalıklara karşı koruma sağladığı yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Günde yalnızca yarım saat ya da bir saatlik refleksoloji egzersizleri günün yorgunluk ve stresini azaltarak bireyi zinde tutar.

Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak damar tıkanıkları ve kalp rahatsızlıklarının oluşmasını engellemektedir. Aynı zamanda vücudun hormonal dengesini sağlayarak düzensiz uyku hastalıklarını da önlediği bilinmektedir.

Refleksoloji Nasıl Uygulanır

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi vücudumuzun hemen hemen tüm organlarına ait sinir noktaları ayağımızın altındaki belirli bölgelerde bulunmakta. Bu noktalara uygulanan basınç sayesinde vücut organlarının çalışma düzeni dengelenmektedir.

refleksoloji noktalari

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz