Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Aralık 2018

Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Tedavisi Nasıl yapılır?

Kadınların en  çok  korktuğu Rahim ağzı kanseri hakkında  merak edilen 10 soruyu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Yakut bizim için yanıtlıyor.

[ads2]
1. Rahim ağzı kanseri nedir?
Öncelikle kadın rahmi (yani uterus) iki parçadan oluşur. Corpus ana gövde, serviks rahim ağzıdır. Kadın rahmini armuta benzetirsek armudun üst kısmı yuvarlak kısmına corpus, armutun sapına doğru olan uç kısmı ise serviks kısmıdır. Rahim ağzı olarak söylenen bölge doğum esnasında açılarak bebeğin çıkışını sağlayan bölgedir. İşte burada ki zararlı hücrelerin anormal ve istenmeyen bir şekilde çoğalması rahim ağzı kanserine neden olur.

2. Rahim ağzı kanseri olma riski nedir?
Dünyada kadınlarda kanserden ölümün ikinci sık nedenidir. Her yıl 500.000 kadına rahim ağzı kanseri tanısı konmaktadır ve bu kadınların yarısından çoğu tedavi edilemedikleri için yaşamını yitirmektedir. Yani dünyada 2 dakikada 1 kadın rahim ağzı kanserinden ölmektedir.

3. Türkiye’de Rahim ağzı kanserine yakalanma oranı kaçtır?
Gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülmektedir. Türkiye’de yıl içinde yaklaşık 1.500 kadındır ve bunların %50’si bu yüzden hayatlarını yitirmektedir.

4. Rahim ağzı kanserini tetikleyen şeyler nedir?
Mesela en  basit örnek; Sigara. Sigara %10 akciğer kanserine neden olur. Hepatit virüsü dediğimiz sarılık mikrobu %5 oranında karaciğer kanserine neden olur. Rahim ağzı kanserine neden olan da Human Papilloma Virüs (HPV) adlı virüstür.

5. Bu kansere neden olan bir virüs olduğuna göre grip gibi mi bulaşır?
HPV enfeksiyonu kolayca bulaşır. En önemli bulaşma yolu cinsel ilişkidir. İlk cinsel ilişkiden hemen sonra bulaştığı saptanır. Ancak %15 oranında da hiç cinsel ilişkiye girmemiş bakire kızlarda da saptanmıştır. Bu yüzden cilt ve ağız teması ile de bulaştığı bilinmektedir.

6. Bu kanserden korunmak mümkün müdür?
Elbette. 2 yöntemi var. Aşılama ve tarama. HPV virüsüne karşı geliştirilen aşı ile bu kanserden korunmak mümkündür. Aynı zamanda PAP smear rahim ağzı kanser tarama testlerinin belli aralıklarda mutlaka yaptırmak gerekir.

7. Aşı nereye yapılmaktadır?
Bu da diğer aşılar gibi koldan yapılmaktadır. Kolun üst kısmına kasın içine enjekte edilir.

8. Aşı için belli bir dönem var mıdır?
Hayır.Herhangi bir belirleyici zaman yoktur. Her zaman yaptırılabilir.

9. Aşı nerede yaptırılır?
Herhangi bir sağlık kuruluşunda yapılabilir.

[ads1]
10. Rahim ağzı kanseri teşhisin koduktan sonra aşı kadını kurtarır mı?
Aşı tedavi değildir. Teşhis konulduktan sonra uzun zaman süren  ameliyatın ardından ve doktorun  takibine göre kemoterapi veya  radyoterapi gerekir. Aşı ise  engellemek için ön tedbirdir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz