Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Kasım 2018

Psikoloji ve Renkler

Psikoloji ve Renkler

Günümüzde pek çok insan burçlara inanıyor. Yıldız hareketlerinin insan hayatı üzerindeki etkilerini açıklamaya dayanan astroloji, gök bilimi anlamına gelen astronomi ile şık sık karıştırılsa bile astroloji bir bilim değil. İnanıp inanmamak da tamamen kişisel bir tavır. Aynı şekilde renklerin de insan karakterlerini yansıttığına inananların sayısı da oldukça fazla.  Hatta bu konuda hazırlanmış renkler ve kişilik testi bile psikologların zaman zaman uyguladığı bir yöntem.

Psikoloji ve Renkler

Eğer Kırmızıyı Seviyorsanız

Renklerin karakterler ile olan ilgileri konusuna kırmızı ile başlamak normal sayılır. Çünkü çoğu insanın aklına renk dendi mi önce kırmızı geliyor. Kırmızı canlılığın hatta bir adım ötesine gidilirse ateşli olmanın rengi olarak kabul ediliyor. Güçlü kişilikler kırmızıyı seviyorlar. Agresif ve savaşçı özellikler taşıyorlar. Kırmızıyı sevmeyenler ise rahatlarının bozulmasını istemeyenler olarak biliniyor. Psikologlara göre bu grupta yer alanlar güvenlikte olmayı her zaman tercih eden insanlar. Renklerin karakter özellikleri sayılırken kırmızının açık tonu olan pembe ana renk olan kırmızıyla tümüyle çakışıyor. Pembe sevenler çocuksu, kırılgan, yardımsever ve iyi niyetli tipler.

Sarı ise güneşin rengi olduğu için enerjik olmayı simgeliyor. Zekanın ve farkındalık yaratmak isteyenlerin rengi olarak biliniyor. Çalışkanlık ve yaratıcılık da kişisel özelliklere eklenebilir. Pek çok bilim adamının sarı rengi sevmesi bu rengin ifade ettiklerine bir kanıt olarak gösterilebilir.

Beyaz ise her zaman saflığın rengi olarak görülmüş ama beyaz insanlar için bir zaman sonra sıkıcı olmaya başlıyor. Yani çok kişisellik özellikler taşıyan bir renk değil. Ama siyah en güçlü renk olarak kabul ediliyor. Her zaman yalnızlığın ve esrarengiz olmanın rengi olarak görülmüş. Ölümün rengi olarak da bilindiği için çok daha gizem taşıyor. Siyahın bir alt tonu olan griyi sevenler ise hep güven arayan, kendileri ile çevreleri arasına mesafe koymak isteyen insanlar olarak biliniyorlar. Bu korunma içgüdüsü olarak tanımlanıyor.

Renkler arasında mor da ilginç ayrıntılar taşıyor. Tarih boyunca imparatorların rengi olan mor aslında iktidarı ve hırsı anlatıyor. Her zaman güç veren bir renk olarak görülmüş. Psikologlar mor sevmeyenlerin hayatında onları korkutan güçler olduğunu düşünüyorlar. Bu gruptakilerin her zaman için yoğun ilişkilerden kaçtıkları görülmüş.

Gözlerin Rengi de İşin İçine Giriyor

Renkler ve anlamları konusunun içinde doğal olarak mavi ve yeşil de var, hatta bu renk gözlere sahip olan insanların ortak karakter özelliklerine sahip olduğu iddia ediliyor. Mavi renk her zaman düzen, sakinlik ve disiplin çağrıştırdığı için mavi gözlü insanların da duygularını kolayca belli etmeyen, uzun planlar yapan, yaratıcı tipler olduğu düşünülüyor. Taşıması zor ve soğuk bir renk olarak bilinen mavi belki de bu özelliklerini gözlerde anlatıyor.

Doğanın ana renklerinden biri olan yeşil ise her yerde uyumu, sakinliği ve huzuru temsil ediyor. Bu durumda yeşil gözlüler de hemen tepki vermeyen, sakin insanlar olarak kabul ediliyor. Sevecenlik de eklenebilir. Ama bu göz rengine sahip olan insanların aynı zamanda yaratıcı ve şaşırtıcı özellikler taşıdıkları da görülmüş. Yani aynı doğa gibi deniyor, sakin ama bu sakinliğin ardında yıkıcı güçler taşıyabilen insanlar. Bir anda hareketlenip akıllarına koyduklarını yapabiliyorlar.

Giydiğiniz Renkler

Renkler ve karakterler konusu psikoloji bilimi açısından büyük bir ipucu olarak kabul ediliyor. Şüphesiz iş yerine kırmızı bir elbise ile gelenle gri etek giyip gelen iki kadın aynı karakterde olamaz. Ama gene de renklere bakıp insanlar hakkında karar vermek çok sağlam sonuçlar çıkarmaz. Ama burçlardan daha akademik temelleri olduğu kesin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.