Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

[ads2]Türkiye’de Ebru Şallı ile gündeme gelen pilates egzersileri hakkında aslında pek bir şey bilmiyoruz. Sadece gördüğümüzü yapmaya çalışıyoruz o kadar. Aslında pilates egzersizini yaparken dikkali olmalı ve nasıl istersek öyle yaparım düşüncesinden kurtulmasınız. Yapılışı ne kadar kolay ve eğlenceli gibi görünse de aslında omuriliğe zararı olabilecek tehlikeli hareketleri de içermektedir. Doğru yapılmayan bir pilates egzersiziyle birçok kişide sakatlanmalar meydana gelmiştir. Bu yazımızda sizlere pilates hakkında doğru bildiğiniz yanlışlardan ve uzman görüşünden bahsedeceğiz.

Yanlış uygulanan Pilates programlarının bugüne kadar omurga kırıklarından tansiyon sorununa kadar pek çok önemli rahatsızlığa neden olduğuna değinen İzmir Üniversitesinde çalışan Uzman Fizyoterapist Hülya Özlem Şener, yanlış yapılan pilates egzersizi omurga kırıkları, çatlaklar ve tansiyon gibi birçok problemi de beraberinde getirdiğinin altını çizerek “Televizyon programlarında pilates yapan birbirinden fit ünlüleri gören bir ev hanımı, programa denk geldiği zaman Pilates egzersizi yapmaya başlıyor. Ancak asla böyle olmamalı. Pilates yapacak kişi ilk önce bir fizyoterapist kontrolünden ve değerlendirmesinden geçmeli” diyerek bu davranışın ne kadar zararlı olduğunu dile getirdi.

Uzman Fizyoterapist Hülya Özlem Şener Pilates egzersizi yapmanın faydalarını şu şekilde sıraladı.

-Pilates yapan kişi vücudunda farklılık hisseder. Kendini tanımaya başlar.
-Duruşu düzeltir ve kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur.
-İskelet sistemini korur.
-Denge egzersizi olduğu için tüm eklemleri ve vücut kaslarını çalıştırır.
-Yorgunluğa iyi gelir.
-Kasları kuvvetlendirir, Vücudun sıkılaşmasını sağlar.
Her gün de yapılabilir ancak haftada 2 ila 3 kez yapmak da yeterlidir.

Pilates egzersizi hakkında doğru bilinen yanlışlar

Pilates egzersizi zayıflatır: İstediğinizi yiyerek sadece pilates yapmak kimseyi zayıflatmaz. Pilates kasları çalştırır ve onları daha sıkı hale getirerek fit bir forma girmenize yardımcı olur.

[ads1]Pilatesi gerektiğinde yapmak yeterlidir: Pilates egzersini bir yapıp bir bırakmak doğru değildir.Çünkü kaslar kullanılmadıkça eski gevşekliğine geri döner. Arada bir yapıp bırakmak doğru değildir.

Herkes pilates egzersizi yapabilir: Pilatesi herkes istediği anda yapamaz. Yani yapmamalıdır. Çünkü belinde veya başka bir yerinde olan bir rahatsızlığın daha da kötü olmasına neden olabilir. Pilates yapmak isteyen bir kişi önce fizyoterapiste görünmeli ve onay aldıktan sonra yapmaya başlamalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer yazımız
Pilates yapmak için hangi malzemeler gerekir?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz