Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Aralık 2018

Pilates Egzersizleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

[ads2]Ebru Şallı ile yakından tanıdığımız Pilates egzersizlerini yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates adlı kişi tarafından geliştirilmiştir. Birçok kasın aynı anda çalıştırması mümkün olan bu egzersizi yapmak için bazı malzemelere ihtiyaç vardır. Bu yazımızda Pilates yapmak için ne gerekir ve nasıl yapılmalı? gibi sorulara yanıt bulmaya çalıştık.

Pilates egzersizleri aynı zamanda zihnin kaslar üzerindeki etkisini desteklediği için Kontrol bilimi de denilmiştir. Bu egzersizle birlikte bedenin dengeli tutulması ve omurgayı destekleyen temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir çalışma programdır. Sadece fiziksel hareketleri doğru yapmakla bitmeyen ve doğru nefes alı vermeyi de  içine alan bir vücut çaıştırma sistemidir.

Pilates yapmak için hangi malzemeler gereklidir?

– Pilates topu
– Pilates çemberi
– Pilates matı: Üzerine yattığınız minder de diyebiliriz.

Herkes İstediği pilates topunu kullanabilir mi?

Hayır. Herkesin boy uzunluğu birbiriyle aynı olmadığı için boylarına göre topu seçmelidirler. Bu sağlık açısından oldukça önemlidir.
170 cm uzunluğundaki ve üzeri kişiler 75 cm olan topu kullanmalıdır.
170 cm’den kısa olanlar için 65 cm veya 55 cm top kullanmalıdırlar.

Pilates egzersizi yapmak için 6 prensibe dikkat edin

Konsantrasyon : Pilates egzersizlerini yaparken hareketlere yoğunlaşın ve bedeninizle kaslarınızın nasıl uyum içinde çalıtığına dikkat edin. Sadece hareketleri yapmak için yapmayın. Yaparken kendinizi odaklayın.

Kontrol : Pilates egzersizinde kontrol önemli bir faktördür. Kontrolü sağlamak için dinç bir vücut ve hareketlerin tam olması gerektiği gibi yapmaya özen gösterin.Bu şekilde herhangi sakatlanma olmayacakır.

Merkezleme : Pilates egzersizlerinde merkez; göbek, bel ve kalça çevresi olduğunu unutmayın. Merkez bölgelerine dikkat ederseniz vücudun üst tarafını dik tutarsınız ve esnemeyi – uzamayı kolayca yapabilirsiniz..

[ads1]Akıcı hareket : Bu egzersizdeki en önemli nokta hareketleri yaparken acele etmeden, hareketi tam anlamıyla yaparak ve ara vermeden yapmanız gerekmektedir.

Kesinlik : Egzersizleri yaparken kendinizi o harekete vererek ve bilinçli bir şekilde yapmalısınız. Uyduruk bir şekilde yapılan hareketlerin vücuda hiç bir faydası olmayacağını unutmayın.

Nefes : Doğru bir şekilde nefes alıp verme, burundan derin bir nefes alarak nefesin tamamını ağız yoluyla dışarı üfleme şeklinde olmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer yazımız
Pilates hakkında doğru bilinen yanlışlar

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. eda dedi ki:

    merhaba pilates yapmak istiyorum ama salona gidecek vaktim yok internetten aldığım set ile yapmam doğru ve sağlıklı olur mu?bi çok kişi doğru olmadığını hatta sakatlanmalara neden olabileceğini söylüyor.

Yorum Yaz