Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Patronunuza Söylememeniz Gereken 3 Şey!

1. “Bunu Nasıl Yapmam Gerektiğini Bilmiyorum” ya da ” Peki Bunu Nasıl Yapacağım?” Demeyin
Bu gerçekten patronunuzun sizi nasıl işe aldığını ya da “nasıl bir hata yapıp da seni işe aldım acaba?” gibi soru cümlelerinin kafasından geçmesine neden olur. Bu cümleyi asla ben o işi biliyorum diye girdiğiniz iş ortamında söylemeyin. Biraz kafanızı çalıştırın ve yaratıcı olmaya bakın. Hiç mi bir fikriniz yok. O halde derhal internete girip Google ‘dan merak ettiğiniz ne varsa arayın ve cevabı bulmaya çalışın. Daha sonra emin olmadıysanız patronunuza gidip ben konu hakkında şöyle yapabiliriz diye düşünüyorum sizin fikriniz nedir? diye sormak çok daha etkili olacaktır.

2. “Kişisel Sebeplerden dolayı Sakın Zam İstiyorum Demeyin”
Zam istemenin de bir adabı var elbette. Duygu sömürüsü yapar gibi, benim şuna borcum var, ev aldık, şu hastalandı, hastane masrafları gibi nedenlerle zam istemeye kalkmayın. Patron bu isteklerin ardından aklına getireceği ilk şey şu olur? ” peki sen o kadar zam için şirketime ne verebileceksin?”

3. “Gün İçinde Ayşe’den Çok Daha Fazla İş Bitiriyorum” Demeyin
Performans inceleme sırasında bunu belirtmeyi cazip bulabilirsiniz ama bu daha değerli görünmenize yardım etmeyecektir. İki farklı birey ya da çıkardıkları iş asla aynı olamaz, bu yüzden kendinizi Ayşe ile kıyaslamak, felakete davetiye çıkarmaktır” diyor Baranov. Kendiniz ve Ayşe arasında farklı olan değişkenler hakkında hiçbir fikriniz yok. Bir başkasından farklı olduğunuzu ya da aynı olduğunuzu öne süremezsiniz. Dolayısı ile kazancınızı da kıyaslayamazsınız. Kendi değeriniz üzerine odaklanmanız ve şirkette daha istekli bir konuda görünmeniz her zaman en iyisidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz