Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Paraben İçerikli Kozmetik Ürünler Yasaklanıyor mu?

Daha önceki yazılarımızda Paraben nedir? Hangi ürünlerde paraben bulunur? Çeşitleri nelerdir? sorularını yanıtlayan bir yazıyı detaylı bir şekilde sizlerle paylaşmıştık.Kısacası kullandığımız birçok temizlik, kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde paraben bulunmaktadır..

Geçtiğimiz hafta Avrupa Konseyi (EU) paraben ile alakalı tartışmaların yönünü değiştirecek oldukça önemli kararlar alcağına dair bir iddiada bulunmuştu  Öncelikle Avrupa Konseyi parabenin kozmetik ürünlerinde  kullanlmasını kesinlikle denetleyeceğini belirtti. Bu denetim için 5 farklı paraben (isopropylparaben, isobutylparaben, phenylparaben, pentylparaben, benzylparaben) ve türevlerini (4-hydroxybenzoic benzyl esterler) kullanıma yasak getirme tasarısını Dünya Ticaret Orgütü’ne (WTO) sundu. Bu tasarı 2014’ün 2. ayından itibaren resmen geçerli olacak.
Bu5 farklı paraben diğer parabenlere nazaran daha az olsa da, alınan karar Avrupa Konseyi’nin östrojenik ve endokrin hormonlarını bozucu kimyasal olarak kabul ettiğini gösteriyor.

Peki bebek ve çocuk ürünlerinde paraben kullanımı yasaklanıyor mu?

Avrupa Konseyi 3 yaşından küçük çoçuklar için  üretilen bakım ürünlerinde ve kullanılan butyl- ve propy parabenlerin tamamıyle  yasaklanması ile alakalı ciddi adımlar atıyor.

Konseyin butyl- ve propylparaben adlı bu iki paraben konusunda aldığı karar, Danimarka’nın 2011 yılında bu koruyucu kimyasalları çocuk bakım ürünlerinde kullanımını yasaklamasını ve bu kararları baz alıyor.

Alınan bu kararların paraben kullanımından uzaklaşılması için oldukça ciddi  bir ilerleme kaydedeceğine benziyor.

Birçok kozmetik firması, doğal/organik olarak kozmetik üretmeye ya da paraben muadili alternatif bileşikler içeren yeni ürünleri piyasaya sürmeye başladılar bile.
Aldığınız ürünlerin içinde paraben olup olmadığını anlamak için arkasındaki içindekiler kısmına göz atıp “paraben-free” veya  “Parabensiz” ibaresi basılıp basılmadığına bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız….

Kozmetik ürünler kaç ay dayanır?
Evde Makyaj Malzemesi Nasıl Yapılır?

@Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. adsız dedi ki:

    yasaklansın ya. yazık bizim cildimiz deneme tahtası mı? O kadar parayı biz zarar olsun diye mi bayılıyoruz.

Yorum Yaz