Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Kasım 2018

 CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

[ads1]

İş hayatına başlamadan önceki, en önemli aşama olan özgeçmiş hazırlama, büyük ve önemli iş fırsatlarına ulaşmak için, üzerinde özenle durulması gereken konulardan biri olmaktadır. Cirriculum Vitae açılımının kısaltması olarak kullanılan CV, ya da diğer adıyla özgeçmiş hazırlarken, bazı teknik detaylara dikkat edilmesi, hem iş arayanlar için, iş fırsatlarına ulaşma açısından, hem de işverenler açısından, doğru adaylara ulaşma noktasında yarar sağlamaktadır.

İyi bir CV nasıl hazırlanmalı sorusunun temelinde, kişisel ve mesleki becerilerin ve bunun yanında sosyal yönlerin, etkili bir biçimde ifade edilmesi yatmaktadır. Bunun yanında, ifadelerin etkili ve dikkat çekici olması da, CV ‘nin, işverenler açısından, değer kazanmasına yardımcı olmaktadır.

ozgecmis_resume-cv

CV hazırlarken, dikkat edilmesi gereken, bazı noktalar bulunmaktadır.

CV hazırlarken dikkat edilecek en önemli nokta, CV’ nin çok uzun olmamasına dikkat edilmesi gerektiğidir. Gerekli nitelikleri içeren uzunlukta olması gereken CV’ ler, gereğinden fazla uzun yazılmaları halinde, işverenler tarafından elenmektedir.

CV hazırlarken, eklenen fotoğrafların, iş başvurusunun ciddiyetine uygun olarak eklenmesi gerekmektedir. Tatil resimleri, facebook fotoğrafları gibi, kişisel fotoğraflar, ciddiyetten uzak bir imaj sergileyecek ve işverenlerin olumsuz geri dönüşleriyle karşılaşacaktır. Vesikalık fotoğraflar, bu anlamda, en doğru seçeneklerdir

CV’ lerde kullanılan e-mail adreslerinin de, iş başvurusunun gerektirdiği ciddiyette seçilmesi gerekmektedir. İsim ve soy isimle alınan e-mail hesaplarının kullanılması, CV hazırlarken daha doğru olacaktır.

Özellikle, yeni mezunların sıkıntı yaşadığı iş tecrübeleri ve deneyimleri kısmının boş olması, kişisel beceri ve başarılarla zenginleştirilebilir. İş hayatında başarıyı getirebilecek özelliklerin, CV formatı içerisinde etkili bir ifadeyle anlatılması, CV’ nin ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır. Üniversitede üye olunan kulüpler, dernekler ve projeler gibi, sosyal olunan ve başarı sağlanan alanlar, bu nitelikler altında, CV’ lere eklenebilir.

kariyer

Firmaların ulaşabilmesi için, adres, telefon, e-mail gibi iletişim bilgilerinin, tam olarak eklendiğinden emin olunmalıdır. Değişiklik durumlarında, bu bilgiler güncellenmelidir.

Özgeçmişlerde imla kurallarının düzgün bir şekilde kullanılması, işverenlerin en çok dikkat ettiği noktalardan biri olmaktadır.

[ads2]
Facebook, Twitter vb. sosyal medyada oluşturulan profiller, son zamanlarda, işverenler tarafından incelenmektedir Bu anlamda, bu ağlarda yapılan paylaşımlara dikkat edilmesi,  büyük önem taşımaktadır.

Son olarak, CV’lerin mezuniyet öncesinde hazırlanması ve iş başvurularının da önceden yapılması, iş bulmayı hızlandıracak öneriler arasındadır. Bu durumlarda, mezun olunacak tarihin, CV bilgilerine mutlaka eklenmesi gerekmektedir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz