Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Kasım 2018

Öksürüğü Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

[ads1]
Kış aylarında sıklıkla görülen öksürük günlük yaşamı olumsuz etkilemekte, boğazda rahatsızlık hissi uyandırmaktadır. Öksürüğü azaltmak için doktor kontrollerinin yanı sıra evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle öksürüğünüzün etkisini azaltabilirsiniz.

 

Bol Bol Su İçinoksuruk---

Üst solunum yolu enfeksiyonları burun akıntısı, boğazı tahriş eden öksürükle devam etmektedir. Su tüketimiyle de bu akıntılar inceltilmekte ve boğazın tahriş olması önlenebilmekte, etkisi hafifletilebilmektedir. Aynı zamanda boğazınızın nemli kalmasına yardımcı olan su öksürüğünüzü hafifletecektir.

Bitki Çayları ve Bal

                Kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, nane limon ve zencefil gibi çaylar ya da içecekler öksürüğünüzün hafiflemesine katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda çayınıza baş katarak içmek de öksürüğünüze oldukça iyi gelecektir. Vücudun direncini artıran, hücre yaşlanmasını geciktiren, iltihap giderici etkisi olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bal, su tutucu özelliğiyle boğaz kuruluğu alınmakta bu sayede boğazınız yumuşayarak öksürük süresi azalacaktır.

hapsirmak

C Vitamini ve Sebze, Meyve Tüketin

Üst solunum enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişen öksürük için mandalina, greyfurt, portakal ve limon gibi turunçgillerle birlikte ahududu, kara lahana, domates, bezelye, soğan gibi C vitamini bakımından zengin sebze ve meyve tüketimine önem verilmelidir.

sebze diyeti nasil yapilir

Sigarayı Mutlaka Bırakın

Sigara etkisiyle üst ve alt solunum yolu tahriş olacağından solunum yolunu koruyan mekanizmalarda da hasar meydana gelmektedir. Bu nedenle sigarayı mutlaka bırakmalısınız.

[ads2]Odanızın Nem Düzeyine Dikkat Edin

Evdeki kuru hava, solunum yollarını kurutmakta ve öksürüğü artırıcı yönde etki eden bir faktördür. Bu nedenle evin nem seviyesini ideal duruma getirecek olan nem giderici klimalar ya da cihazlar tercih edilebilir. Nemlendirici cihazların uzun süre kullanımından da kaçınılmalıdır. Ayrıca odalarınızı her gün havalandırmayı da ihmal etmemelisiniz.
Öksürüğüe iyi gelen kara turp ve bal tarifi için tıklayın.

Kadının Kitabı.com özel haberidir. İzinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz