Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Neden Hergün Süt İçmeliyiz?

Süt, ne  sadece çocuklar için ne de sadece yaşlılar için bir besindir. Süt her yaştaki insanın günlük ihtiyacını karşılaması gereken sağlıklı bir içecektir. Çocuklara neden süt iç diyoruz? Çünkü kemiklerinin büyüme ve güçlendiği bir dönemde oldukları için. Peki büyüdükten  sonra insanın süte, kalsiyuma ihtiyacı kalmıyor mu? Elbette kalıyor.  Yaş biraz ilerlemeye başlayınca da bu sefer kemikler için takviye  gerekiyor. Eğer kişi yeterli ölçüde günlük alınması gereken kalsiyumu almazsa bu sefer de güçlü kemikler güçten düşmeye başlıyor. Tabii ki sadece güçlü kemikler için süt içilmez. Süt içmek için sadece 1 sebebidir kemikler.

Kadının Kitabı.com olarak neden hergün süt içmemiz gerektiğini 8 başlık altında toplamak istedik. İşte süt içmemiz için diğer sebepler.

1. Göbek yağlarından kolayca kurtulun
Süt göbek ve bel bölgesinde oluşan fazla yağlanmayı önleyerek zayıflamaya ve bölgesel fazlalığa karşı iyi bir savuna mekanizması oluşturuyor. Günde  2 bardak düzenli içilen süt kilo kontrolü sağlamaya da yardımcı.
Zayıflamada sütün etkisini öğrenmek için tıklayın.

sut-icme-fayda-2

2. Cildi besliyor ve yaşlılık belirtilerinin erken çıkmasını engelliyor.
Güzel ve sağlıklı bir cilt için öncelikle sağlıklı beslenmek  ve zararlı alışkanlardan uzak durmak  birinci şarttır. Kimse alkol ve sigara kullanıp üzerine de süt içerse hiç bir olumlu etki göremez. Bu yüzden dengeli ve düzenli beslenme ile  birlikte günlük yeterli süt tüketimi ile cilt kendini yeniler ve daha elastiki bir yapıya sahip olmasını sağlar. Çünkü sütün içinde proteinler, antioksidan özellikte olan  A vitamini ve çinko bulunuyor.

3. Beyni ve hafızayı güçlendiriyor
Vücudumuzu yöneten beyin için süt oldukça önemlidir. Çünkü içerdiği yüksek proteinler vücut dokularının gelişmesine yardımcı olurken odaklanma konsantrasyon ve hafıza zayıflığına da iyi geldiği bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır.

4. Kalp ve damar hastalığına karşı
Günümüzün korkulan hastalıklarından biri de kalptir. Kalp krizi riskini Yüzde 15’e kadar düşürdüğü saptanmıştır.

[ads2] 5. Sağlam diş ve kemikler için
Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi güçlü  ve sağlam kemikler için ne kadar kalsiyum  şartsa dişler için de aynı durum geçerlidir. Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan 1 litre süt aynı zamanda 10 kilo et, 5,3 ekmek, 12,5 kilo patates, 17 kilogram elma, 3,1 kilo marul ya da 2,5 kilogram havuçta bulunan kalsiyuma eş değer olduğunu  biliyor muydunuz?

6. Osteoporoz hastalığına  karşı
Çağımızda en fazla görülen kemik  hastalıklarından biri de Osteoporoz’dur.
50’li  yaşlardan sonra her 2 kadından 1 her 4 erkekten 1’inin Osteoporoz hastalığına bağlı olarak vücudunda kırıkların meydana geldiğini biliyor muydunuz? Yaşla beraber kemiklerin yoğunluğunda azalma meydana geliyor ve buna bağlı olarak kişi kendini daha güçsüz ve halsiz hissetmeye başlıyor. Bu yüzden kişi başına gelmeden günlük alması gereken D vitaminini ve kalsiyumu almaları gereklidir.
Yetişkinlerin günde 1000 mg. (1 gram), hamilelerin ise günde 1200 mg.  kalsiyuma ihtiyaçları vardır.
Kalsiyum sadece sütte bulunmaz elbette Yumurta kabuğunda da oldukça yüksek oranda kalsiyum bulunur.
Yumurta kabuğu nasıl ve ne kadar tüketilmeli merak ediyorsanız buraya tıklayarak ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz