Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Mükemmel Bir İş Görüşmesi İçin 10 Tüyo

[ads1]21. yüzyılın en büyük probemlerinden biri iyi bir işe sahip olmak. iyi bir iş için artık sadece diploma sahibi olmak, yabancı dil bilmek, bol miktarda sertifikanız olması size iyi bir iş  için yeterli olmayabiliyor ne yazık ki. Şimdi tabiri caizse ekmek aslanın ağzında. Bu yüzden iş görüşmeleri de artık oldukça önemli. Neredeyse iş görüşmelerinden geçmek için kurslar açılacak hale geldi de diyebiliriz. Biz Kadının Kitabı.com olarak bu yazımızda iyi bir iş görüşmesi gerçekleştirmenize yardımcı olacak 10 ipucu hazırladık. Bu 10 kurala dikkat edip mülakata girdiğinizde sonuca ne kadar yakın olduğunuzu siz de fark edeceksiniz.

1- Doğru seçilmiş renkler ve kıyafet

Eğer görüşmeye gideceğiniz yer kurumsal ya da gerçekten iyi bir şirket ise mutlaka ciddi bir elbise seçmeli ve rengini asla kahverengi olarak seçmemeye özen göstermelisiniz. Çok fazla dikkat çekici olmadan üzerinize yakışan, oturan bir giyim tercih etmeye özen gösterin.

2- Zamanlamayı doğru kullanın

İş görüşmesine asla size söylenen saati geçmeyin. Sizin için belirlenen saatten 5 -10 dakika erken gelmeniz heyecanınızı daha iyi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

3- Görüşmeye gelmeden önce hazırlıklı olun

İş görüşmesine damdan düşer gibi gitmeyin. O kurum ya da şirket ve sizin için önerilen pozisyon hakkında mutlaka ön bilgi edinip öyle gidin.

is gorusmesi

4- Kısaca kendinizi tanıtın

Kendinizi çok fazla detaylara girmeden kısa ve öz şekilde anlatacak cümleler seçin. İnsanlara hayat hikayenizi anlatmaya başlayarak onların sizin hakkınızda olumsuz düşüncelere yer vermesine mani olun.

5- Onların da söylediklerini isteklerini ve şartlarını iyi bir şekilde dinleyin

Onların size sunacağı imkanları ve sizden istediklerini dikatli bir şekilde dinleyip itiraz edeceğiniz nokta varsa da kibarca bunun size uygun olmayacağınız  dile getirin.

6- Görgü ve ahlak kurallarına dikkat edin

Diploma, güzellik ya da çok aranılan kişi olmak sizin o işe kesin gireceğiniz anamına gelmez. Ahlaklı ve görgülü olmak her şeyin başında geldiğini unutmamalı ve dürüstlükten ödün vermemelisiniz.

7- Yemek adabını mutlaka bilin

Eğer yapacağınız iş görüşmesi yemekli olacaksa mutlaka yemek yeme adabını çatal, kaşık ve özellikle de bıçak kullanmayı bilmeniz gerektiğinin altını çiziyoruz.

8- Onlara verdiğiniz bilgilerin bir kopyasını yanınızda getirin

Onların elinde olan bilgilerin mutlaka sizin de görmeniz heyecan ve kendinizden daha emin olmanızı sağlayacaktır.

[ads2]
9- Son söz

Bu iş için  sizin yeterli bilgi ve deneyime sahip olduğunuzu ve aldığınız işi profesyonelce yapabileceğiniz kendinden emin bir şekilde söylemeniz sizi iyi bir iş adayı olarak gösterecektir.

10- Ayrılırken nazikçe ayrılın

Sonuç ne olursa olsun her zaman kibar bir şekilde ve teşekkürlerinizi bildirerek ayrılın.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. bilal dedi ki:

    Çok güzel paylaşım çok teşekkürler. sizileri takip ediyorum. paylaşımlarınızı beklemketeyim 🙂

Yorum Yaz