Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Aralık 2018

Moral Bozukluğuna Renk Terapisi

[ads1]Uzmanlara ve yapılan araştırmalara göre renkler hayatımızın her alanında etkin bir şekilde rol alıyor. Günlük yaşantımızdaki ruh durumumuzu yakından etkileyen renkler, bireyin psikolojisi üzerinde büyük bir etkiye sahip. Kadınlar, erkeklere göre renklerin doğal etkilerinden daha çabuk etkileniyor. Öyle ki psikolojik açıdan daha güçsüz olan biz kadınlar eğer kendimizi mutsuz, yorgun, tebel ya da morali bozuk hissediyorsak uzmanlara göre yapmamız gereken ilk düzenleme, yaşam alanlarımızdaki renk düzenini yeniden gözden geçirmek olmalı. Çünkü yapılan araştırmalara göre yaşam alanlarındaki renkler hayatımızı olumlu ya da olumsuz yönde etkiliyor. Günlük yaşamımızı geçirdiğimiz, ev, ofis, kafe gibi ortamlarda kullanılan renkler ani ruh değişimlerine sebep olabildiği gibi, yorgunluk, tembellik ya da moral bozukluğu yaratabiliyor.

moral ve renkler

[ads2]Uzmanlar yaşam alanlarında tercih edilecek renklerin etkileri bilindiği taktirde olumsuz durumlarla karşılaşma olasılığınızın düşük olacağının altını çizmekte. Bu bağlamda uzmanlar sıkça tercih edilen Kırmızı rengin, dikkat çekici olmasının yanı sıra, kan akışını hızlandırması nedeniyle hiper aktivite durumlarının ve hırçınlığı tetikleyici özelliği olduğunu da belirtmekte. Turuncu rengin ise durgunluğu ve rahatlığı temsil ettiği sonucuna ulaşan araştırmacılar, bu rengin kullanıldığı ortamlarda bireylerin daha da rahatladıkları söyleniyor. Gri rengi kullanan ortamlarda yaratıcılığın önemli ölçüde etkilendiği sonucuna ulaşılmış. Uzmanlar gri rengin yaratıcılığa önemli ölçüde ket vurduğunu belirtmekte. Mavi renk ve tonlarının bilgelik ve rahatlatıcı olduğuna dikkatleri çeken uzmanlar özellikle bilgilendirici tabelaların mavi renk üzerine beyaz harflerle yazıldığını ve bu durumun birey tarafından daha pozitif bir şekilde algılandığı belirtilmekte. Çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre deney ortamı ilk olarak kırmızıya, daha sonra maviye boyanmış. Mavi boyalı ortamda çocukların daha sakin bir mizaca sahip oldukları sonucuna ulaşılmış. Genellikle kız çocuklarının odalarında kullanılan pembe ve tonlarının ise tıpkı kırmızı gibi bireyi heyecanlandırdığı ve huzursuz ettiği belirtilmekte.

Yeşil rengin dinlendirici etkisine dikkat çeken uzmanlar, beyaz rengi sakinleştirici ve yavaşlatıcı olarak tanımlamakta. Her rengin bir dili olduğunu belirten uzmanlar en moral bozucu rengin ise siyah olduğunu söylemekte. Siyah renk ağırlıklı ortamlardan uzak durmamız gerektiği ve özellikle uzun süre geçirdiğimiz ortamlarda bu rengi kullanmaya özen göstermemiz gerektiği belirtiliyor. Mor rengin ise kısa vadede rahatlatıcı fakat uzun vadede sıkıcı bir renk olduğunu söylemekte fayda var.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz