Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Aralık 2018

Meyvelerin Mucizeleri

Tek Tek Meyvelerin Besin Değerleri ve Faydaları

Vitamin ve mineral deposu meyveler sağlığımıza çok iyi geliyor. Birçok ciddi hastalıktan bizi koruyor, bünyemizi güçlendiriyor ya da tedavi sürecini hızlandırıyor. Doğada bulunan taze, mevsimlik her gıdada olduğu gibi taptaze, supsulu, lezzetli mi lezzetli meyveler bize enerji katıyor. Şimdi tek tek meyvelerin besin değerlerini ve faydalarını öğrenelim…

Kiraz

Antioksidan, A, B6, C, K vitamini, folat, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez içeren bu tatlı, kırmızı, saplı, etli yaz meyvesi kan yapar, kanı sulandırır. Sinir ve beyin sorunları, sindirim sorunları, uykusuzluk, kilo kontrolü ve iltihabı gidermede etkilidir.

Üzüm

Antioksidan deposu beyaz ve kara üzüm, kötü kolesterolü düşürür, kalp damar sağlığını korur. Kan zehirlenmesi, yorgunluk, kansere karşı faydalıdır. Alerjiyi önler, odaklanmayı güçlendirir. Cildi sıkılaştırır, beyni güçlendirir. Varis, kansızlık, sindirim sorunları, cilt sorunları ve diyabete karşı etkilidir. A ve C vitamini, kalsiyum ve fosfor barındırır.

Şeftali

A, B6, C, E, K vitamini, folik asit, potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum, çinko, bakır, demir ve manganez içeren yaz meyvesi şeftali vücuda direnç verir. Kolesterolü dengeler ve diyabet ile obezite riskini azaltır. Bol lif içerir. Kan hücreleri, kemikler ve sinir sistemi için gereklidir. Cilt, kalp, kilo kontrolü, barsak, mide, romatizma, göz sağlığı, kansızlık ve strese iyi gelir.

Kayısı

Sindirimi ve hazmı kolaylaştırır, barsakları çalıştırır. Kalp ve göz sağlığı, cilt ve saç güzelliği ve kilo verme konusunda etkilidir. Kemikleri besler, iltihabı önler. Lif, potasyum, demir ve çeşitli vitaminler içerir.

Elma

Beyin ve sinir sistemi, kan şekerinin dengelenmesi, kalp damar sağlığı, kanser, felç, astım ve kemik sağlığı konusunda elma kurtarıcı meyvedir. Omega yağ asitleri, lif, protein, A, C, B6, K vitaminleri, folat, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum içerir.

İncir

Kan basıncını yani tansiyonu dengeler. Kilo kontrolünde etkilidir. Kuru incir barsak çalıştırır. Kalp damar hastalıklarını önler. Kabızlık, diyabet, kemik sağlığı, meme kanseri, kolesterol, akne, ağrı ve yaralara iyi gelir.

Ananas

Vitamin, mineral ve antioksidan içeren tropikal meyve ananas; göz ve diş eti hastalıkları, kanser, kemik sağlığı, sindirim, tansiyon ve cilde faydalıdır.

Çilek

Kolesterolü düşürür, kanserden ve kalp hastalığından korur. Diyabet ve kabızlığa iyi gelir. Kemikleri güçlendirir, cildi güzelleştirir. Lif, C, E, K, B6 vitamini, demir, kalsiyum, fosfor, çinko gibi pek çok minerali içerir.

Kivi

Lif ve potasyum içeren bu meyve kalp damar sağlığını korur. Tansiyonu dengeler, sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı giderir. Soğuk algınlığı ve astımı önler. C, E vitamini, potasyum ve lutein içerir.

Muz

Kalp damar sağlığı, mide ülseri, sindirim, göz ve kemik sağlığı, depresyon, şişlik, kramp, ağrı, kabızlık, reflü, hafıza, kaşıntı, kanser ve sigarayı bırakma konusunda birebirdir. Birçok vitamin, mineral içeren muzda bol potasyum bulunur.

Portakal

A, B, C, D, E vitaminlerini içerir. Bağışıklığı güçlendirir, enerji verir, zihni açar, hastalıkların çabuk iyileşmesini sağlar, soğuk algınlığına iyi gelir. Sinirleri yatıştırır, karaciğeri çalıştırır, ciltteki kırışmaları önler. Hazmı kolaylaştırır, hamile ve bebekler için ideal bir meyvedir.

Armut

Sindirim, kalp, tip 2 diyabet sorunlarından korur. Liflidir, tokluk hissi verir. Birçok vitamin ve mineral değeri vardır. Birçok sağlık sorununda etkilidir.

Karpuz

Kas ağrılarına iyi gelir, kalbi korur, yüksek tansiyon, obezite, göz sorunlarına karşı koruyucu ve iyileştiricidir. C vitamini, potasyum, fosfor açısından zengindir.

Kavun

İdrar söktürür, cildi nemlendirir, karaciğeri temizler, böbrek taşını önler, uykusuzluğa iyi gelir, hazımsızlığa iyi gelir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz