Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Meyve Diyeti Yapmak Sağlıklı Mı?

Yaz geldi ve birçok meyve çeşidini pazarda manavda bulabilir hale geldik. Kilolu kişilerin yazın tek problemi fazla kilolarıdır. Bu yüzden fazla kilolu kişiler hızlı zayıflamak için ya şok diyete başvururlar ya da hiçbir şey yemeyip sadece meyve ile zayıflamak isterler. Peki sadece meyve yiyip zayıflamak doğru bir seçim midir?

[ads1]Dengeli bir beslenmenin ilk şartı, tüm besin gruplarını içeren bir besin programı oluşturmaktan geçer. Protein, yağ ve karbonhidratların her biri, ayrı ayrı, vücuda çeşitli faydalar sağlamakta ve organların faaliyetlerini düzenleyerek, vücudun genel yapısına etki etmektedir. Bu açıdan, bunlardan birinin olmadığı bir beslenme, vücudun sağlığı açısından, olumsuz etkiler ortaya çıkaracaktır.

Protein, yağ ve karbonhidrat gibi besin gruplarının yanı sıra, vücut, aynı zamanda, vitamin ve minerallere de ihtiyaç duymaktadır. Bu açıdan, meyve ve sebzeler, bu ihtiyacı karşılamaya yönelik, beslenmede önemli bir yer tutmaktadır.

Kilo problemi, birçok kişinin sorun yaşadığı ve hem fiziksel hem de sağlık açısından sorun yaratan bir durum olmaktadır. Bu nedenle, kilo vermek adına, birçok farklı diyet uygulanmaktadır. Bu diyetlerden biri de, meyve diyeti olarak karşımıza çıkmaktadır.meyve

Meyve diyeti, çoğunlukla yanlış uygulanan bir diyet olmaktadır. Meyve diyetinde amaç, meyve ağırlıklı, fakat diğer besin gruplarının da dâhil edildiği bir beslenme düzeni oluşturmak olmalıdır. Oysa uygulanan birçok meyve diyetinde, görülen durum, sadece meyve yiyerek kilo vermeye çalışmaktır. Bunun yanında, detoks diyetlerinde de, sadece meyve tüketimi görülen yanlış uygulamalardan olmaktadır.

Bu şekilde uygulanan meyve diyetiyle, kilo vermek zaman zaman mümkün olsa da, bu kilo kayıpları geçici ve sağlığa zararlı olmaktadır. Örneğin, sadece meyve ile beslenilen bir diyette, protein ve yağların alımı gerçekleşmediği takdirde, meyvelerin içerdiği vitaminlerin emilimi gerçekleştirilemez. Bunun yanı sıra, vücutta saç ve tırnaklarda kırılma, kemik dokusunda zayıflamalar, demir eksikliğine bağlı kansızlık, kanın pıhtılaşamaması ve görme problemleri ortaya çıkabilmektedir.
[ads2] Ek olarak, vücudun yağ alamaması nedeniyle, enerji üretimi yavaşlamakta ve kişiler, kendini sürekli halsiz ve yorgun hissetmektedir.

Diğer yandan, meyveler düşük kalorili besinler olsa da, çoğu zaman, vücut bu tek tip beslenme nedeniyle, meyvelerden alınan kaloriyi yakamaz. Bu açıdan, istenilen kilo kaybı da gerçekleşemez.

Sağlıklı bir vücut yapısı ve etkili kilo vermek için, tüm besin öğelerini, kararında ve dengeli tüketmek gerekmektedir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mstafa dedi ki:

    sitenizin dizaynı ve içeriği çok iyi sizi takip edeceğim

Yorum Yaz