Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Menopoz Nedir, Menopozun Belirtileri Nelerdir?

Bayanların ergenlik döneminden itibaren baş gösteren adet zamanları, belirli bir yaştan sonra son bulmaktadır. Adet dönemi başlangıç esnasında bayanlar için nasıl şok etkisi yaratıyorsa, son bulma esnası olan menopoz döneminde de aynı etkiyi yaratmaktadır. Bireyde psikolojik ve fizyolojik olarak farklı davranışlar ve değişimler ile anlaşılabilen menopoz, genellikle bu döneme hazır olmayan bayanlar açısından zor zamanlar yaşatmaktadır. Menopozun kelime anlamı son adet olarak belirtilir. Doktorlara göre doğurganlığın sona erdiği menopoz döneminde bayanlar hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda sıkıntı yaşayabilirler. Sağlık kuruluşları ve uzman görüşleri menopoz döneminin başladığını aşağıdaki belirtilere bakarak tespit edebilmektedir.

menopoz belirtileri

Menopozun belirtileri:

 • Menopoza girme yaşı genellikle 45 – 55 yaşları arasıdır.
 • Bu dönem içerisinde yüksek ateş görülebilmektedir.
 • Sıklıkla terleme baş gösterir
 • Yapılanı hemen unutma, hatırlamada zorluk çekmek söz konusudur.
 • Konsantrasyon bozuklukları ve odaklanamama sorunu görülebilir.
 • Bayanlar depresyon gibi sorunlar yaşayabilir.
 • Vajinada kuruluğa rastlanabilir.
 • Meme dokusu kaybı, kemik sertliğinde azalmalar gerçekleşebilir.
 • Cinsel ilişkilerden sonra bayanlar ağrı çekebilir.
 • Sıklıkla idrarın gelmesi menopozun bir diğer belirtisi olabilir.
 • Adet bozulmaları veya direkt adet kesilmesi menopoz ile sonuçlanabilmektedir.

[ads2]Uzmanlara göre kadınlar yukarıdaki belirtilerin başladığını fark ederse, en kısa zamanda uzman görüşlerinden faydalanmalıdır. Hem psikolojik hem de tıbbi müdahale ile menopoz döneminde yaşanan sorunlar en aza indirilebilir. Bayanlar şunu unutmamalıdır ki; menopoz doğal ve kaçınılmaz bir süreçtir. O nedenle menopoz yaşamaya başlayan kadınların sabırlı olmaları bu süreci atlatabilmeleri için önemlidir. Özellikle bu belirtiler başladığında kadınların ilk yapması gereken stresten ve depresyonu tetikleyecek unsurlardan uzak durmalarıdır. Aynı zamanda kadınların sosyal çevrelerini kısıtlamaları, içine kapanık tavırlar sergilemeleri, yapılan araştırmalara göre menopoz süresini de uzatmaktadır. 4 ay ile 12 ay arasında yaşanan menopoz dönemi bazı kadınlarda bir buçuk yıla kadar yayılabilmekte olup bazılarında ise bu süre 2 ay gibi kısa bir arada tamamlanabilmektedir.

Evli kadınların bu dönemde eşlerinden anlayış beklemeleri gayet normaldir. Çünkü menopoz döneminde en büyük anlayış erkeğe düşmektedir. Özellikle cinsel ilişki süreci devam eden çiftlerde menopoz her iki tarafı da bu ilişkiden bir nebze de olsa uzaklaştırabilmektedir. Fakat menopoz sonrasında cinsel fanteziler eskisi gibi devam edebilir ve çiftlerin memnuniyet düzeyleri ilerleyebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz