Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Lider Doğulur Mu Olunur Mu?

[ads1]
Herkes yaşamı boyunca insanlar tarafından saygı görmek, imrenilecek hayata sahip olmak ve önder olmak ister. bazı insanlar doğuştan lider özelliklerini taşırlar yani bir  nevi  liderlik onların genlerinde var.Lider olmak için belirli özelliklere sahip olmak gerekir. Peki Lider kişilerin ortak özelliğini merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız “Evet” ise Robert H. Rosen, liderlik için gereken 7 önemli özelliği şöyle sıralıyor…

1. Vizyon Sahibi

Lider özelliği taşıyan kişiler resmin bütününü görür ve bu geniş perspektifi başkalarıyla beraber dile getirirler. Bu sayede, insanların çalışmalarını uyumlu ve  koordine edebilen ortak bir hedef yaratırlar.

2. Güven Vermeli

Her şeyin başı güvendir. Eğer güven olmazsa, vizyon sadece boş bir slogana dönüşür. Güven hissi insanların uzun süre, endişe duymadan bir arada tutmayı, sağlam ve esnek bir kuruluş olmasını sağlar. Güven oluşturmak için, liderlerin önceden kestirilebilir olması, bilgi ve yetkiyi paylaşması gerekir. Lider kişilerin amacı, açık sözlülük davranışı oluşturmaktır.

3. Takım Gücü Oluşturmak

Bir şirketin gücü ve büyüklüğü çalışanların katılım ve çabasıyla oluşur. Lider kişinin görevi bu gücü serbest bırakmak, şirkette çalışan her personelin işini canla başla yapmasını sağlamak ve onlara yaptığı işlerin ne kadar önemli olduğunu hissettirmektedir. İşte gerçek lider şirketi ayakta tutacak her yöntemi ve taktiği bilen kişdir.

4. Yeniliğe Açık Olma

Liderler her zaman kendilerini geliştiren, her konuda  az da olsa bilgi ve beceri sahibi olan ve ömür boyu bu hissi içinde yaşatan kişilerdir.

5. Çeşitlilik

İyi liderler çeşitliliğin gücünü ve önyargının ne denli kötü olduğunu bilirler. Kendi zaaflarını bilir ayrıca insanların başarılı yönlerini takdir edecek bir ortam oluşturmaya gayret ederler. Şirkette karşılıklı saygının egemen olmasında öncülük ederler.

6.Yaratıcı Olma

Akıllı çözümler üretebilen çıkılmaz sokaklardan çıkan ve olduğu yerde yaratıcı düşünebilen insanlar ilk bakışta dikkar çekerler ve insanların birden gözdesi olurlar. Sürekli gelişen bir dünyada yeni şeyler icat etme, keşfetme hayati bir önem taşır. Liderler insanların yetenekleri ile yakından ilgilenirler, onların güçlü taraflarına dayanır ve zayıf taraflarını dengelerler. Bağımsız düşünmeye teşvik eder ve insanların işlerini kolaylaştıracak teknolojik aletlere yatırım yaparlar.

[ads2]
7. Dürüst Olma

Lider kişinin inandığı ve o yolda ilerlediği bir misyonu vardır ve diğer insanlara karşı örnek davranışlarda bulunurlar. İşlerinde her zaman doğru dürüst çalışır, altındaki personellere de bunu anlatırlar.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz