Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Kolay Hamile Kalma Yolları

Hamile kalmak istemeyen herkes ne yapacağını nasıl korunması gerektiğini çok iyi biliyor. Ancak hamile kalmak bazen hamile kalamamaktan çok daha zor olabiliyor. Eğer siz de artık bir bebek sahibi olup aile hayatınıza renk katmak istiyorsanız Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tülin Gürel Kocatepe  Hamile kalma hakkında aklınıza gelen tüm soruların cevaplarını sizlerle paylaşıyor.

[ads1]
Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı daha yüksektir?

Hamile kalmak için kadının en verimli dönemi  kadının yumurtlama zamanına en yakın 3- 4 günlük dönemdir. Genel olarak 28 günde bir adet olan bir kadında, yumurtlama günü adetin 14’üncü gününe denk gelmektedir.Yani ayın 10’unda adet olduysanız yumurtlama döneminiz ayın 20’si ile 24’ü olmaktadır. Bun dönemde hamile kalma oranınız en yüksek değeri bulmaktadır.  Eğer sizin adet döneminiz 28 değil de 30 günde bir  oluyorsa bu sefer 16. gün yumurtlama başlıyor. 26 günde bir adet görenler ise  adetin başlamasından 12. güne denk gelir.

Kısacası Adetin birinci gününden, bir sonraki adetin birinci gününe kadar olan zamanı hesaplayıp bundan 14 günü çıkardığınızda kendi yumurtlama döneminizi kesin olarak hesaplayabilirsiniz. Yine de o gün yumurtlamanın olacağının da garantisini vermek zor. Yine de hamile kalmak için en doğru zaman adetin başlangıcından 10 gün sonraya denk gelen 4 günlük dönemdir. Hamile kalmak isteyenler bu dört günü cinsel ilişkiye girerek  şansını artırabilirler.

yurmurtlama

Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?

Düzensiz adet olan kadınların elbette düzenli adet olan kadınlara göre yumurtlama dönemini kesin olarak hesaplamaları daha zordur. Düzensiz adet görenlerin  yumurtlamaları düzensiz olmaktadır. Ancak bunun da bir çözümü var. Eczanelerde kolaylıkla tespit ettirebileceğiniz Elisa yöntemiyle, idrarda LH denilen hormonun en yüksek seviyeye geldiğini ölçen birtakım aparatları kullanıp düzenli idrar analizi yaparak, yumurtlama günlerini tespit edebilirler. Fakat kitlerin de güvenilirliği yüzde yüz değildir. Bazal vücut ısısı ölçümüyle birlikte bu kitlerden yararlanılması hastalara kolaylık sağlayabilir.

Hamile kalmak için ne sıklıkta cinsel ilişkiye girilmeli?

Minimum haftada 2 defa cinsel ilişkiye girilmeli Ancak bu 3 ve daha fazla olursa hamile kalma şansı da o oranda artar. Yumurtlama zamanı başladığında ise o 4 gün boyunca bu fırsattan yararlanmak hamile kalma şansını yükseltir.

Kolay hamile kalmak için kadın ne yapmalıdır?

Her zaman söylenildiği gibi alkol sigara vb zararlı alışkanlıklar bırakılmalı düzenli ve sakin bir yaşam tarzına geçilmelidir. Kronik bir hastalığı olan kadın ise ilaçları doktora tekrar gözden geçirmesini isteyebilir. Stres dolu ve yoğun bir hayatınız varsa bu hem hastalıklara davetiye çıkarır hem de organizmanızın çalışma düzenini olumsuz yönde etkiler. Nasıl  ki insan stresli olduğunda kabızlık gibi problemlerle karşılaşabiliyorsa hamile kalma da o denli zor olabilir.

doktor

Hangi yaşta daha kolay hamile kalınabilir?

Kadınların erkekler gibi her yaşta çocuk sahibi olamadığı acı bir gerçek olduğunu hepimiz biliyoruz. Kadınların hamile kalmaları için belli bir yaşam dönemi vardır. Adet olmayla birlikte bu dönem başlar ve adetin sonlanması yani menopozla da sonlanır. Her kadın aynı yaşta menopoza girmez. Bazıları daha erken menopoz dönemine başlarken bazıları daha geç girerler. Ancak hamile kalmak için en doğru yaş , 20 ila 30 yaş arasında olduğunu söylememiz mümkündür. Doğurganlık ise 35 yaşından sonra iyice düşmeye başlar. Bu yüzden kadınların kariyer uğruna bu verimli dönemi geçirmemelerini tavsiye ederiz. Tıptaki gelişmeler günden güne daha iyi oluyor ve kadının 40’lı yaşlardan sonra bile hamile kalma oranını yükseltiyorlarsa da aslında kadın enerjik yaşlardayken çocuk sahibi olmalı ve ona gençken bakmalıdır.

Hamile kalmayı sağlayan yiyecekler var mı?

Hamile kalma ihtimalini artıran herhangi bir yiyecek söz konusu değildir. Ancak hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında bebeğin sağlığı açısından  folik asit, demir, çinko ve kalsiyum  zengini gıdalar alınması kadınlara öneriliyor.

Anne adayının dengeli ve düzenli beslenmeye çalışması çok önemli. Çünkü bebeğin hem zihinsel hem fiziksel olarak gelişimi anne karnındaki süreçte başlıyor ve ilk iki yaşına kadar devam ediyor.

[ads2] Hamile kalmayı kolaylaştıran ilaçlar var mı?

12 Ay boyunca düzenli ilişkiye giren çiftler hala hamile kalamıyorsa bu durumda doktora başvurmalı ve doktorun vereceği  yumurtlamayı uyaran canlandırmak için kullanılan, “ovülasyon indiksiyon” denilen hap ve iğne biçimindeki ilaçları kullanabilirler. Ancak bunlar kendi kendinize uygulayıp içebileceğiniz ilaçlar değildir. Mutlaka doktor denetimi altında yapılması şarttır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz